AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaKıb-Tek’in nakit ihtiyacı borçlanma getirdi

Kıb-Tek Yönetim Kurulu üyesi Ercan Hoşkara, kurum adına yapılan 60 milyon tl’lik borçlanmanın nedenlerini gazeddakıbrıs’a anlattarak değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu borcun kısa dönemli bir borç olduğunu ve kurum bütçesinin sadece %5’ine denk geldiğini açıklayan Hoşkara, Kıb-Tek’in 2018’de yaşanan krizin bir sonucu olarak nakit ihtiyacı yaşandığını kaydetti.  Kıb-Tek’in 60 milyon TL borçlanmaya gitmesinin nedenin nedenlerinden birinin alım garantili anlaşmadan dolayı AKSA’ya yapılması gereken ödeme olduğunu ifade eden Hoşkara, sattıklarından daha fazla AKSA’ya ödeme yaptıklarını söyledi. Ödemeleri...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 2, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıb-Tek Yönetim Kurulu üyesi Ercan Hoşkara, kurum adına yapılan 60 milyon tl’lik borçlanmanın nedenlerini gazeddakıbrıs’a anlattarak değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu borcun kısa dönemli bir borç olduğunu ve kurum bütçesinin sadece %5’ine denk geldiğini açıklayan Hoşkara, Kıb-Tek’in 2018’de yaşanan krizin bir sonucu olarak nakit ihtiyacı yaşandığını kaydetti. 

Kıb-Tek’in 60 milyon TL borçlanmaya gitmesinin nedenin nedenlerinden birinin alım garantili anlaşmadan dolayı AKSA’ya yapılması gereken ödeme olduğunu ifade eden Hoşkara, sattıklarından daha fazla AKSA’ya ödeme yaptıklarını söyledi. Ödemeleri döviz bazında olmasından dolayı yaşanan krizden olumsuz etkilendiklerini vurguladı. Hoşkara, 85 kuruşa sattıkları elektriği gün oldu AKSA’ya 95 kuruşa kadar ödediklerini de söyledi. 

Son zammın Temmuz’da yapıldığını hatırlatan Hoşkara, o dönem doların 4.67 olduğunu ve bu rakamın Ağustos ayı itibariyle de 7’ye ulaştığını kaydetti. 

Krizden kaynaklanan bir nakit ihtiyacı olduğunu dile getiren Hoşkara,  “Kurum o krizi büyük ölçüde atlattı. Petrol fiyatlarını düşüşü de kurumu rahatlattı. Temmuz’dan sonra vatadandaşa zam yansıtılmadı. Kamu tarifelerine yapıldı sadece” ifadelerini kullandı. 

KIB-TEK 60 milyon TL borçlandırıldı

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık