AktüelBalin PalmerGazeddablogİyileşim süreci – Balin Palmer

Bugün bir kişi hastlandığında, sadece doktorlardan medet ummak ve herşeyimizle sadece doktorların bizi iyileştirmesini beklemek normalitemiz haline gelmiştir.
Balin Palmer Balin PalmerEkim 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bugün bir kişi hastlandığında, sadece doktorlardan medet ummak ve herşeyimizle sadece doktorların bizi iyileştirmesini beklemek normalitemiz haline gelmiştir. Oysa ki doktor, bir kişinin iyileşim sürecinin birincil önem arz eden ancak kısıtlı bir kısmı ile ilgilenebilir. Geriye kalan kısımlar halen daha bugün genelde bir kişinin iyileişim sürecinde göz ardı edilmektedir.

Bir kişinin hastalanması bir çok faktör içerir. Burada bahsetmek istediğim istisnai durumlar değil daha ziyade çoğunluğun durumunu ele almaktır. Bir kişinin fiziken hastalanması genelde belirli bir süreç sonunda gerçekleşir. Kişi kendisiyle olan bağını kaybettikçe, kendi özüyle ayni hizada yaşamadıkça, çevresel ve diğer bazı başka faktörlerle de birleşince beden hastalanmaya başlar. Hastalık bedenin dilidir ve bize aslında değişimin çağrısı olarak gelir. Hastalık kişinin, yenilenme ve değişim çağrısıdır. Bu değişimin ve yenilenmenin en büyük parçalarından biri tabi ki de içsel bir değişim ve dönüşüm çağrısıdır. Hayatında hangi alanlarda mutluluğu yaratamamışsa, hangi noktalarda yoksunluk bilincinde yaşıyorsa, hem kendisine hem de hayata karşı limitli bakış açılarına bakması bu süreçte önemlidir.

Bu alanlara bakılırken de işin uzmanlarında da yardım almak gereklidir. Bence bu alanlarda işin uzmanı kişiyi kendi gücüne uyandırabilen, kendine bağlamayan ve yine kişinin kendisiyle olan ilişikisini geliştirebilmesini yardımcı olabilecek kişilerdirler. Eğer bir kişi sizi kendine bağlıyorsa, kendi gücüne ve kendi özgüveninize sizi uyandırmak yerine, kendisinin sizin için daha iyisini bildiğini iddia ediyor ve sizi kendi gücünü bırakıp onun gücüne teslim olmaya doğru yönlendiriyorsa bence oradan koşar adımlarla uzaklaşılmalıdır. Çünkü her insan, iyileşim sürecinde ve yenilenme sürecinde aslında kendisiyle olan ilişkisinin yenilenme sürecindedir ki bu kendi gücünü keşfetme yolculuğudur. Bu yolculukta gerekli yardımlar alınmalı ama çok sık yapılan şu hataya dikkat edilmelidir. Bir kişi ancak bir başka kişinin iyileşim sürecine katkı koyabilir ve asli görevi o kişiyi kendi gücüne, öz saygısına ve sevgisine uyandırmak olmalıdır.

Bu süreç her ne kadar zorlu bir süreç olsa da, kişi inanılmaz muhteşem bir değişim sürecine girebilir. Önemli olan bu süreçte tüm ihtiyacımızı kendimize elimizden geldiğince sunmak ve kendimize olan sevgi ve saygımızı yeniden yapılandırmaya girebilmektir ki bu beraberinde iyileşim sürecini en etkili şekilde hızlandıran önemli bir kaç adımlardan başta gelenlerdendir. 

Balin Palmer

Balin Palmer

LGBT kitapcık