AktüelEkolojiİklim krizi: Alplerin en büyük buzulu eriyecek

Bilim insanları, küresel ısınmanın etkisiyle Avrupa’nın en yüksek dağlarının bulunduğu Alpler’deki buzulların da ciddi oranda eriyeceğini duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 13, 2019
Djumba Hotel & Cafe

İsviçre’nin Zürih şehrindeki Federal Politeknik Okulu (ETH) uzmanlarınca yapılan araştırmaya göre, Alplerin en büyük buzulu olan Aletsch bu yüzyılın sonuna kadar yarı yarıya eriyecek. 86 kilometrekarelik bir alana yayılan ve toplamda 11 milyar tonu bulduğu tahmin edilen Aletsch Buzulu, 2100’e kadar yüzde 50 küçülmüş olacak.

2 DERECENİN ÜSTÜNDE OLURSA İKİ İNCE TABAKA KALACAK

Küresel ısınmanın 19’uncu yüzyıl düzeyinden 2 derece fazlasıyla sınırlandırılması halinde dahi erimenin devam edeceği vurgulanan araştırmada, şimdiye kadar en az bir kilometrelik küçülmenin yaşandığı kaydedildi.

Aletsch Buzulu’ndaki küçülmenin en iyi ihtimalde dahi yüzde 50 olacağı tespiti yapılan araştırmaya göre, “En kötü senaryonun gerçekleşmesi halinde ise, ortada sadece iki ince tabaka kalacak” ifadesine yer verildi.

‘4 BİN BUZULUN ÇOĞU ERİYECEK’ DENİLMİŞTİ

EHT uzmanlarınca daha önce yapılan bir araştırmada ise, Avrupa’nın en yüksek zirvelerinin yer aldığı Alpler’deki 4 bin kadar buzulun yok olma tehlikesine dikkat çekilmişti. Aynı araştırmada, 2100 yılına kadar buzulların yüzde 90 oranında eriyeceği tespiti yapılmıştı.

Son araştırmada ise, Alpler’deki en büyük buzul olan Aletsch incelenmişti. Uzmanlar, buzulların erimesinin önüne geçilebilmesi için küresel ısınmaya yol açan sera etkili gazların salınımının azaltılması gerektiğine işaret etmişlerdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©