AktüelGazeddablogTacan ReynarHoş Gelmediniz Diyanet Başkanı! – Tacan Reynar

"AKP gericiliğinin sembol ismi Diyanet İşleri Başkanı Cumhurbaşkanı himayelerinde Mevlit Kandili hutbesi okumak için KKTC’de."
Tacan Reynar Tacan ReynarEkim 28, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

AKP gericiliğinin sembol ismi Diyanet İşleri Başkanı Cumhurbaşkanı himayelerinde Mevlit Kandili hutbesi okumak için KKTC’de.

Bu hutbeye dikkat!

Ayasofya açılışında Atatürk’e hakaret eden, bundan dolayı AKP dışında bütün partiler tarafından ağır şekilde eleştirilen, istifaya davet edilen Diyanet Başkanı şimdi Hala Sultan Camii’nde bize seslenecek.

Bu “misafir” ne dedi ve kurumu ne açıklama yaptı bu güne kadar tanıyalım:

“Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” Ayasofya hutbesi.

“Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.” Ankara Hacı Bayram Camii

“Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz” Diyanet fetvası. Diyanet sonra bunu tepkiler üzerine internet sitesinden kaldırdı.

“Bizim daima iki kırmızı çizgimiz olmuştur, bundan hiçbir zaman vazgeçmedik.

Bir tanesi; Aleviliğin İslam’ın dışında bir yol olarak tarif edilmesi. Çünkü bin yıllık tarih bunu yalanlıyor, doğru olmadığını ortaya koyuyor. İkincisi de; cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi.”

Diyanet, “Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?” sorusuna şu şekilde yanıt veriyor:

“İslam’a göre Müslüman bir kadın ancak Müslüman bir erkekle evlenebilir. Allah’a, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Allah’ın elçisi olduğuna, onun ümmetine tebliğ edip hayatında uyguladığı dini hükümlere inanan ve bunları kabul eden herkes Müslümandır. Bu itibarla evlenirken aranan nokta, kişinin Müslüman olup olmadığının tespitidir. Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez.”.

HOŞ GELMEDİNİZ!

Tacan Reynar

Tacan Reynar

Yazar,Avukat, Aktivist, Edebiyat, Felsefe

LGBT kitapcık