EditoryalGazedda'nın GündemiGelir giderlerimizi açıklıyoruz

GazeddaKıbrıs yeni bir anlayış ile içerik üretmeye başlayalı 12 ay oldu. Bundan 3 ay önce 9 aylık mali durumumuzu kamuoyu ile paylaşmıştık.  Şeffaflığın okuyucularımızla bütünleşmemize olumlu etkisi oldu. Hem katkı yapan insan sayısı arttı, hem de buna paralel insan kaynaklarımızın geliştirilmesine yönelik belli adımlarımız oldu.  Editöryal kolektif olarak yaptığımız katkılar, aldığımız dayanışma katkıları sayesinde bir yılın sonunda hesaplarımızda bir sonraki yıla aktarabileceğimiz artı gelir yaratabildik.  Aynı zamanda Yeni Medya konusunda editörümüz Hasan Yıkıcı, Cumhurbaşkanlığı tarafından...
Editoryal Kolektif Editoryal KolektifTemmuz 31, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

GazeddaKıbrıs yeni bir anlayış ile içerik üretmeye başlayalı 12 ay oldu. Bundan 3 ay önce 9 aylık mali durumumuzu kamuoyu ile paylaşmıştık. 

Şeffaflığın okuyucularımızla bütünleşmemize olumlu etkisi oldu. Hem katkı yapan insan sayısı arttı, hem de buna paralel insan kaynaklarımızın geliştirilmesine yönelik belli adımlarımız oldu. 

Editöryal kolektif olarak yaptığımız katkılar, aldığımız dayanışma katkıları sayesinde bir yılın sonunda hesaplarımızda bir sonraki yıla aktarabileceğimiz artı gelir yaratabildik. 

Aynı zamanda Yeni Medya konusunda editörümüz Hasan Yıkıcı, Cumhurbaşkanlığı tarafından açılan yarışmada ikinci geldi. Kazandığı ödül ile daha kaliteli podcast yapabilmek için yeni bir ekipman aldı.

Gazeteciler Birliği tarafından yapılan ödül töreninde ise okurlarımızın desteği ve üretilen içeriğe yönelik ilgileri sayesinde Barış Ödülünü kazandık. 

Bunun yanında Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sivil Alan tarafından yürütülen Sivil Büyü programına başvurarak hibe desteği kazandık. 

Henüz bu hibe desteği ile ilgili son imza atılmadığı için hesaplarımıza aktaramadık ama aldığımız hibe desteği ile 

  • Podcast yayınlarımızın platformunu geliştireceğiz. 
  • Mikrofon gibi ses kalitesini arttıracak ve yaptığımız işleri geliştirecek ekipmanları alacağız 
  • İnsan hakları konusunda, podcast yayını yapacağımız ve sivil toplum örgütlerini dahil edeceğimiz bir yayın başlatacağız
  • Türkiye’den podcast ve yeni medya konusunda bilinen sayfalarla temasa geçip hem bir günlük bir podcast eğitimi hem de yeni medya konusunu ele alacağımız bir seminer düzenleyeceğiz. 

Hedefimiz medya okuryazarlığını geliştirmek, alternatif bir ses olmak, konuşulmayanı konuşmaktır. 

Bu bağlamda ana akım medya gelirini büyük şirketlerden yaparken, aksine haber yaparlarsa önemli gelir kaynaklarının kesilmesi riski ile karşılaşmaktadır. GazeddaKibris editöryal kolektifi olarak biz bu konuda da net bir tavır aldık ve bağımsız medya olarak hareket etmemiz için, bağımlılık yaratmayacak reklam ilişkilerine girmeye karar verdik. Bu bağlamda hesap vereceğimiz kişilerin okurlarımız olduğundan hareketle, okur destek fonunu niteliğinde bir çalışma başlattık 

Patreon isimli sayfa üzerinden sürekli katkı yapmanın mümkün olacağı bir ortam yarattık. Hali hazırda başlayan bağış desteğinin artması için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Buna yönelik katkılarınız için https://www.patreon.com/gazedda adresinden istediğiniz kadar katkı yapabilirsiniz. 

Tüm bu yapılanların ekseninde Ağustos 2018 – Temmuz 2019 dönemini kapsayan 12 ay boyunca gerçekleşen gelir ve giderler aşağıdaki gibidir: 

 GelirGider
Şahıslardan alınan katkılar12356 
Dost işletmelerden alınan katkılar5057 
Ödenekler 13000
Site bakım ve masraf  1117
Avans  
Biriken  3296
Toplam1741317413

9. Ay sonunda 903 lira ekside görünen Gazedda, geçtiğimiz 3 ay içinde gerek artan okur katkısı sayesinde 3296 lira artıya geçmiş durumdadır. 

Her ne kadar da birçok haber sitesinden çok daha küçük bir gelire sahip olduğumuz görülse de, önümüzdeki sürecin iyi yönetilmesi ile alternatif medyanın başarılı bir iş modeli ile birleştirilerek geliştirilmesini hedeflemekteyiz. 

Tüm bu süreçte ekonomik durumumuzu, şeffaf bir biçimde açıklayacağız. 

Editoryal Kolektif

Editoryal Kolektif

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektifi tarafından kaleme alınan değerlendirme yazıları...

LGBT kitapcık