AktüelAnalizYorumFil yokmuş gibi davranmaya daha ne kadar devam edeceksiniz? – Mertkan Hamit

TC’den kaynak aktarımı bir sebepten gerçekleşmiyor. Geçen ay özel bir şahıstan borç alındı. Bir önceki ay borçlanma yoluyla bankalara gidildi. Bu sefer merkez bankası onay vermedi ve kamuya ait fonlar ile maaş ödeniyor. Kamuya ait fonların, kamusal “iyi” adına değil de; kamuda çalışanların maaşının ödenmesi konusunda kullanılıyor olması öncelikle kendi içinde tartışmaya değer bir konudur. Ülke yönetiminin geleceğe dair planı olmadan, sadece memur maaşı ödemek üzerine kurulu olduğu gerçeği özgürleştirici değildir. Niyet ev temizliği ise...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 26, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

TC’den kaynak aktarımı bir sebepten gerçekleşmiyor. Geçen ay özel bir şahıstan borç alındı. Bir önceki ay borçlanma yoluyla bankalara gidildi. Bu sefer merkez bankası onay vermedi ve kamuya ait fonlar ile maaş ödeniyor.
Kamuya ait fonların, kamusal “iyi” adına değil de; kamuda çalışanların maaşının ödenmesi konusunda kullanılıyor olması öncelikle kendi içinde tartışmaya değer bir konudur. Ülke yönetiminin geleceğe dair planı olmadan, sadece memur maaşı ödemek üzerine kurulu olduğu gerçeği özgürleştirici değildir. Niyet ev temizliği ise neden daha iyi bir gelecek için oluşturulan fonlar, günü kurtarmak için kullanılıyor?
Bu hamle günü kurtarmak için değil de, geleceği kurmak adına yapıldıysa ve memur maaşlarını ödemek gelecek kurabilecekse, bu kadar acil bir durum varsa, neden kamuoyu bu acil durumdan bir haberdir?
Artık TC’nin adanın kuzeyine “etkin” ve “fiili” biçimde müdahale ettiği açıktır. Demokratik olduğunu söylediğimiz seçimleri dikkate almak konusunda, ada insanının iradesini ciddiye almadığı ortadadır.
Koalisyonun hükümet olarak kalması ile ilgili kararlılık hangi siyasi dürtü ile gerçekleştiği tartışılmaya açılmalı, hatta sadece sosyal medyadan değil, parti başkanları açık seçik bu adada hayatını sürdüren insanlara bu konuda niyetlerini beyan etmelidirler. Meşru siyasi aktör gibi davranmalıdır. Tek dertleri günü kurtarmak değilse eğer esas maksatın ne olduğu da konuşulmalıdır.
Vatandaşlık dağıtılmasından mı korkuluyor? Bunu mu engelleyecek dörtlü koalisyon.
Bunu konuşabilmeliyiz.
Ekonomik krizde zorlanan dar gelirlinin yanında mı olacak, eğer durum böyleyse bunu konuşabilmeliyiz.
Dörtlü koalisyon köklü reformlar yapacak, yönetimsel olarak karar verici olmak için mi devam edecek?
Biri çıkıp söylesin.
Çark dönsün, rant sistemi kontrol altında olsun diye mi gereklidir.
O zaman da biri çıkıp onu söylesin.
Mevcut koalisyonun kadrolarında iş yapma niyeti olan, samimiyetle çabalayan insanların olduğunu biliyorum.
Şikayet ettiğim onların çabaları değil, şikayet ettiğim tali konuları ön plana çıkarıp birbirimizi kandırmak yerine; esas konuyu konuşmak adına hala daha ne beklediğimizle ilgilidir.
Seçim döneminde “Ev temizliği” konusu tartışılırken, evi kirleten “fili” konuşmadan, ev temizliği nasıl olacak diye sorgulayanlardandım. Bu yüzden de seçimde oy vermedim.
Gelinen aşamada samimiyetle soruyorum, file yokmuş gibi davranmaya daha ne kadar devam edeceksiniz?…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık