AktüelGazedda'nın GündemiBu iki fotoğrafın ne farkı var?

Kıbrıs'ın güneyinde bulunan Tuzla Camisi'ne Bizans bayrağı asılması hem Kıbrıs'ın kuzeyinde hem de Türkiye'de tepki topladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın güneyinde bulunan Tuzla Camisi’ne Bizans bayrağı asılması hem Kıbrıs’ın kuzeyinde hem de Türkiye’de tepki topladı. Kıbrıs’ın kuzeyinde yıllardır camiye dönüştürülen kiliselere Türkiye ve kktc bayrağı asmanın, güneyde yapılan saygısız saldırıdan ne farkı var?

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bulunan Tuzla Camisi’ne kimliği bilinmeyen kişiler tarafından Bizans bayrağı asıldı.

Olaya, Kıbrıs’ın kuzeyinden birçok milliyetçi kesim tepki gösterirken, Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da olaya yönelik tepkisini dile getirdi.

Oktay açıklamasında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin adanın güneyinde son dönemde birtakım karanlık odaklar tarafından diriltilmeye çalışılan Türk ve İslam karşıtlığını cesaretlendirmeye son vermesi gerektiğini ifade ederek, bu hastalıklı zihniyetin önüne geçecek önlemlerin süratle uygulamaya konması gerektiğini bildirdi.

Gazetemiz, dün sabah saatlerinde, Lapta’da bulunan bir şapelin ahıra dönüştürülmesiyle ilgili haber yaptı. Yapılan haberin ardından, Kıbrıs’ın kuzeyinde Hristiyanlara ait birçok kilise, mezarlık gibi dini yerlerde benzer olayların yaşandığına dair ihbarlar da elimize ulaştı. Önümüzdeki günlerde, Kıbrıs’ın kuzeyindeki saldırılarla ilgili dosyayı genişleteceğiz…

Ancak şu an için farklı bir pencereden tartışmayı derinleştirmek istiyoruz. Lefkoşa’nın kalbinde bulunan Selimiye Camisi 1209 yılında Ayasofya Katedrali olarak inşa edildi.  Kilise, Kıbrıs’ta hayatta kalan en büyük ve en eski gotik kiliseye de ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı’nın Kıbrıs’ı işgali sırasında kullanılmayacak derece zarar gören kilise, tamir edilmesinin yanı sıra binaya mihrap, minber, kürsü eklenmek ve içi de beyaza boyanmak suretiyle camiye çevrildi.

Kilise o dönemden beri de Cami olarak kullanılmaktadır. Günümüzde, tarihi bir niteliğe sahip olan caminin minarelerinde Türkiye Cumhuriyeti ve kktc’nin bayraklarını görmek mümkündür.

Sormak istiyoruz; camiye dönüştürülen bu kilisenin üzerine Türkiye ve kktc bayrağı asmanın, güneyde yapılan saygısız saldırıdan ne farkı var? Kendi yaptıklarımızı görmezlikten gelmeye devam mı edeceğiz?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık