AktüelGazedda'nın GündemiLapta’da bulunan tarihi şapel ve mezarlık ahıra çevrildi

Lapta'da bulunan 1800'lü yılların ortalarında inşa edilen tarihi şapel ve hristiyan mezarlığı, ahıra dönüştürüldü. Evkaf tarafından bir kişiye kiralanan kilisenin avlusunda hayvanlar barınıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Lapta’da bulunan 1800’lü yılların ortalarında inşa edilen tarihi şapel ve hristiyan mezarlığı, ahıra dönüştürüldü. Evkaf tarafından bir kişiye kiralanan kilisenin avlusunda hayvanlar barınıyor.

Kıbrıs’ın güneyinde camilere yönelik yapılan saldırılar gündem olmaya devam ederken, Kıbrıs’ın kuzeyinde de pek farklı manzaralar görünmüyor.

Daha önce güneyde cami duvarına ırkçı yazılar yazılması ve bir caminin damına Bizans bayrağı asılmasının ardından gündeme gelen tartışmalar, kuzeydeki kilise ve mezarlıkların durumunu da gözler önüne serdi.

Lapta köyünün hemen dışında inşa edilen şapel ve mezarlıkta hayvan beslendiği ortaya çıktı. Evkaf tarafından kiralanan kilise ve mezarlıkta uzun yıllardır mezar taşlarının arasında hayvan beslendiği belirtilirken, kimsenin konuyla ilgili bir çözüm arayışı içinde bulunmadığı da belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık