AktüelKıbrıs SorunuBir aslan miyav dedi

GazeddaKıbrıs'ın sabah saatlerinde yaptığı "federalistlerden Erdoğan'a bir tepki gelecek mi?" haberinin ardından muhalefet parti lideri Tufan Erhürman, kişisel sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

GazeddaKıbrıs’ın sabah saatlerinde yaptığı “federalistlerden Erdoğan’a bir tepki gelecek mi?” haberinin ardından muhalefet parti lideri Tufan Erhürman, kişisel sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Partiyi kesinlikle bağlamayan ve kişisel görüşü olarak nitelendirilecek açıklamada Erhürman, “tek gerçekçi formülün siyasi eşitlik temelinde bir federasyon olduğu gün gibi aşikar ve biz halkımızın geleceği için bu yönde çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Öte yandan, Erhürman’ın açıklamasında TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıslıtürkler adına konuşma yapmasından hiç söz etmemesi ise dikkat çekti.

Erhürman’ın açıklaması şöyle:

BM Güvenlik Konseyi kararlarından, BM’nin, uluslararası kuruluşların, ilgili ülkelerin kapsamlı çözümle ilgili tek formülün federasyon olduğu yönündeki açıklamalarından da görüyoruz ki federasyon, öldü demekle ölmüyor.

“Federasyon modeli sonuç vermemiştir, bunun müsebbibi Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan’dır çünkü paylaşmak istemiyorlar” dedikten sonra, “iki devletli çözüm” için yine Kıbrıs Rum tarafının ve Yunanistan’ın “evet” demesini beklemeyi de herhalde kimse gerçekçi bulmuyor.

Enerjinin Crans Montana’da siyasi eşitliği gerekçe göstererek masadan kalkan ve bu temel ilkeyi hala kabul etmeyen Sn. Anastasiadis’in pozisyonunun uluslararası topluma anlatılmasına ve çözüm iradesi çerçevesinde kapsamlı çözüme ulaşmak için çalışılırken, Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılması yönündeki taleplerin dile getirilmesine harcanmasından başka yol yok.

Kapsamlı çözüm isteniyorsa bu yolda tek gerçekçi formülün siyasi eşitlik temelinde bir federasyon olduğu gün gibi aşikar ve biz halkımızın geleceği için bu yönde çalışmaya devam edeceğiz…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık