AktüelKıbrıs Sorunu“Federalist”lerden Erdoğan’a bir tepki gelecek mi?

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün düzenlediği basın toplantısında “federasyon”un bittiğini ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün düzenlediği basın toplantısında “federasyon”un bittiğini ifade etti. Kıbrıs’ın kuzeyindeki federalist partilerden ise konuyla ilgili halen herhangi bir açıklama gelmedi. Partiler Erdoğan’ın söylemini duymazlıktan gelmeye devam mı edecek?

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Konuşmasında Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e seslenen Erdoğan, “Bana meydan okuma, haddini bil. Eğer bilmezsen demek ki masayı sen tekmeledin, kaçtın. Sen bazı dağlara güveniyorsun, o güvendiğin dağlara kar yağdı, hiç birinden sana fayda gelmez. Ama biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz, onun için çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Kıbrıs Türklerinin yarım asırdır Ada’da süren çözümsüzlüğün mağduru olmasına daha fazla izin vermeyeceğimizi tüm dünya bilmelidir” de diyerek, Kıbrıs’taki çözümü engelleyenlerin Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti olduğunu belirtti. Erdoğan sözlerine şöyle devam etmişti:

“Kıbrıs Türkünün yok sayan tutumlarında bir değişiklik yok. İki devletli çözümden başka bir çözüm yok. Federasyon mederasyon bir şey yok. Geçin artık bu işi. Türk tarafına uygulanan ambargoları sürdürüyorlar. Kıbrıs Türklerini yarım asırdır, mağdur ediliyor. Edilmesine artık izin vermeyeceğiz.

Kıbrıs’taki federal çözümü savunan partilerden çıt yok

İki devletli çözüm söylemleri hem Kıbrıs’tan hem de Türkiye’den yükselmeye devam ederken, federal bir çözümü savunan partilerin sessizliği ise sürüyor. Kıbrıs’ın kuzeyinde federal bir çözümü savunan hiçbir partiden Erdoğan’ın bu sözlerine yönelik herhangi bir yorum gelmedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık