AktüelAnalizGazeddablogMertkan HamitYorumBarış, ne bayrak ne flamadır ne de ünvandır – Mertkan Hamit

Güneşli bir günde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum çocuklar dünyaya mesaj gönderiyorken, bayrak ve flama uğruna saraya kapanarak, özne de olunmaz barış da kurulmaz. Uluslararası hukuk jarhonu ile değil bu adada yaşayan toplumların vicdanına konuşabildiğiniz zaman ezberler bozulur. Bu adanın öznesi aynı gökyüzü altında, aynı sevinci ve aynı umudu yaşayanlardır. Tıpkı bugün Pile’de buluşan çocuklar gibi… Özne olanlar, herşeye rağmen birlikte dostluk maçı yapabilen Nea Salamina ve MTG’li sporcular ve taraftarlardır. Dostluk, barış ve birarada...
Mertkan Hamit Mertkan HamitMart 19, 2019
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Güneşli bir günde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum çocuklar dünyaya mesaj gönderiyorken, bayrak ve flama uğruna saraya kapanarak, özne de olunmaz barış da kurulmaz.
Uluslararası hukuk jarhonu ile değil bu adada yaşayan toplumların vicdanına konuşabildiğiniz zaman ezberler bozulur.
Bu adanın öznesi aynı gökyüzü altında, aynı sevinci ve aynı umudu yaşayanlardır. Tıpkı bugün Pile’de buluşan çocuklar gibi…
Özne olanlar, herşeye rağmen birlikte dostluk maçı yapabilen Nea Salamina ve MTG’li sporcular ve taraftarlardır. Dostluk, barış ve birarada yaşamak için iyi niyetle hareket edebildikleri için cesurdurlar ve ezber bozdular.
Bugün adanın küçük bir köyü, orada olamasak da hepimize umut oldu. Barış, ne bayrak ne flamadır ne de ünvandır.
Barıl, huzur içinde sınırsız, sürgünsüz birarada yaşayabilme derdidir.
Siyasi eşitlik ise irade ile ilgilidir. Eğer siyasi eşitlik arabanın plakasında, top sahasının lokasyonunda sulanacaksa, hiç zorlamayın öyle bir siyasi eşitlik hiç gelmeyecek.

Mertkan Hamit

Mertkan Hamit

Ekonomist, Araştırmacı. İnsan Hakları üzerine Doktora adayı. Mağusa İnisiyatifi ve MAGEM aktivisti.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft