AktüelEkonomi PolitikArıklı’dan dolayı iptal edilen AB projesinin detayları ortaya çıktı

Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı’nın Interpol’da dosyası olmasından dolayı Avrupa Komisyonu’nun hibe projelerini dondurmasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgide, Avrupa Komisyonu’nun 1 milyon Euro’luk bir projeyi askıya aldığı ve gerekçe olarak da Erhan Arıklı’nın Interpol tarafından aranması olduğunun kktc makamlarına bildirildiği öğrenildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 26, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı’nın Interpol’da dosyası olmasından dolayı Avrupa Komisyonu’nun hibe projelerini dondurmasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgide, Avrupa Komisyonu’nun 1 milyon Euro’luk bir projeyi askıya aldığı ve gerekçe olarak da Erhan Arıklı’nın Interpol tarafından aranması olduğunun kktc makamlarına bildirildiği öğrenildi.

Kathimerini’nin Pazar baskında yer alan Erhan Arıklı’nın Interpol tarafından arandığı gerekçesiyle Avrupa Komisyonu’nun bazı alt yapı çalışmalarının finansörlüğünü askıya alması konusuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgide, 1 milyon Euroluk bütçesi olan piyasa gözetim sistemleri ile ilgili verilen hibenin Erhan Arıklı’nın bulunduğu pozisyon dolayısıyla askıya alındığı öğrenilirken, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs’ın kuzeyindeki makamlara alınan yeni kararı sözlü olarak bildirdiği ve yazılı bildirimin ise henüz yapılmadığı ifade edildi.

Sözleşme şunları kapsamaktaydı:

“Bu Sözleşmenin amacı, ürün güvenliği ile ilgili yasal metinlerin uygulanmasını, özellikle de AB müktesebatına uygun bir piyasa gözetim sisteminin kurulmasını desteklemektir. Tamamen ithalat öncesi izinlere dayanan bir sistemden piyasa gözetim planına dayalı piyasa gözetimine geçişi desteklemeyi amaçlamaktadır.

Projeyle;

1- İşleyen bir piyasa gözetim sisteminin geliştirilmesi için bir ihtiyaç analizi belgesinin hazırlanması.

2- Ayrıntılı bir idari çerçeve ve ilgili prosedürlerin hazırlanması da dahil olmak üzere tutarlı bir piyasa gözetim planının hazırlanması.

3- Gümrük ile (Ekonomi/Ticaret Bölümü) kapasite geliştirme ile piyasa gözetimi ve yürütülmesi ile ilgili olarak Kıbrıslıtürkler genelinde piyasa gözetimi faaliyetleri, açıkça tanımlanmış ve idari personel ihtiyacı dahil olmak üzere, koordinasyon, kontrol organları destekleyen, izleme, raporlama ve koordinasyonun sağlanması.

4- Pazar gözetimi konusunda tüketicilere ve ekonomik operatörlere yönelik bir iletişim ve bilinçlendirme stratejisinin geliştirilmesi ve uygulanması.

5- Bilgi Teknolojileri altyapısı ve piyasa gözetim sistemini desteklemek için özel ihtiyaçlar için bir tedarik sözleşmesinin belirlenmesi ve hazırlanması.

6- Uygun kalite için mevcut ve gerekli tesislerin haritalanması (metroloji, standardizasyon, akreditasyon) yapılması hedefleniyordu.”

Haber neydi?

GazeddaKıbrıs’ın Kıbrıs’ın kuzeyinde duyurduğu haber şöyle:

Kathimerini, Pazar baskında yer alan haberde, Avrupa Komisyonu Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı’nın yetkisi dahilinde olan programların, alt yapı çalışmalarının finansörlüğünü askıya aldığını duyurmuştu. Gazeteye ulaşan teyitli bilgilere göre Avrupa Komisyonu söz konusu kararı Arıklı’nın isminin Tasos İsaak Davası’nda geçiyor olması nedeniyle almıştı.

Kathimerini’ye göre Arıklı’nın hükümet ortağı olmasıyla beraber Kıbrıs Cumhuriyeti, söz konusu siyasetçinin geçmişi ve İnterpol tarafından aranıyor olmasıyla ilgili Avrupa Komisyonu’nu bilgilendirmiş, bu bilgilendirme sonrasında Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk tarafıyla ilgili bazı projeleri askıya alma kararı aldığını duyurmuştu. 

Kathimerini söz konusu haberinde Kıbrıs Türk tarafındaki AB yatırımlarının kktc makamlarının aracılığıyla değil, direkt yapıldığı hatırlatmasında bulunarak, Komisyon’un Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleştirilmesi tasarlanan projelerin bir şekilde Arıklı’nın yetki sınırları içerisinde kalabileceği öngörüsü temelinde Kıbrıslıtürklerle ilgili bazı projeleri dondurmaya karar verdiği belirtilmişti. 

Projenin tamamına erişmek için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık