AktüelGazedda'nın GündemiMedya Odası‘Avrupa Komisyonu, Arıklı’dan dolayı hibe projelerini durdurdu’

Kathimerini Gazetesi, Avrupa Komisyonu'nun YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na atanmasının ardından altyapı projelerine verdiği maddi desteği askıya aldığını iddia etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kathimerini Gazetesi, Avrupa Komisyonu’nun YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na atanmasının ardından altyapı projelerine verdiği maddi desteği askıya aldığını iddia etti.

Kathimerini Gazetesi önemli bir iddia ortaya attı. Pavlos Xanthoulis’in haberine göre, Avrupa Komisyonu, Derinya olaylarından ötürü Interpol’da dosyası olan Erhan Arıklı’nın Ekonomi Bakanı olmasından dolayı hibe projelerinin askıya alındığını iddia etti. 

Kathimerini’nin Pazar baskında yer alan habere göre Avrupa Komisyonu Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı’nın yetkisi dahilinde olan programların, alt yapı çalışmalarının finansörlüğünü askıya aldı. Gazeteye ulaşan teyitli bilgilere göre Avrupa Komisyonu söz konusu kararı Arıklı’nın isminin Tasos İsaak Davası’nda geçiyor olması nedeniyle aldı. 

Kathimerini’ye göre Arıklı’nın hükümet ortağı olmasıyla beraber Kıbrıs Cumhuriyeti, söz konusu siyasetçinin geçmişi ve İnterpol tarafından aranıyor olmasıyla ilgili Avrupa Komisyonu’nu bilgilendirdi. Bu bilgilendirme sonrasındaysa Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk tarafıyla ilgili bazı projeleri askıya alma kararı aldı. 

Kathimerini söz konusu haberinde Kıbrıs Türk tarafındaki AB yatırımlarının kktc makamlarının aracılığıyla değil, direkt yapıldığı hatırlatmasında bulundu. Buna rağmen, Komisyon Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleştirilmesi tasarlanan projelerin bir şekilde Arıklı’nın yetki sınırları içerisinde kalabileceği öngörüsü temelinde Kıbrıslı Türklerle ilgili bazı projeleri dondurmaya karar verdi. 

Kathimerini söz konusu haberinde Arıklı’nın geçmişiyle haklarında uluslararası arama kararı olan şahısların bilgilerine de yer verdi.

Arıklı, Interpol tarafından neden aranıyor?

Kıbrıs Cumhuriyeti, Ağustos 1996’da Mağusa’daki Derinya’da Kıbrıslırum motosikletlilerin sınır delme girişiminde çıkan olaylarda ve bayrak direğine tırmanarak Türk Bayrağı’nı indirmeye çalışan; Tassos İsaak ve Solomon Solomo adlı iki Kıbrıslırum’un öldürülmesinden “sorumlu” olarak, başta dönemin Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı ve başka üst düzey yöneticilerle birlikte Erhan Arıklı’nın ismini de İnterpol’e bildirmişti.

Haberin Yunanca tam metnine erişmek için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık