AktüelEkolojiAmazonların yüzde 20’si artık karbondioksit kaynağı

Araştırmaya göre, gezegenin karbon yutağı olarak bilinen Amazonların ormansızlaşma sonucunda yaklaşık yüzde 20’si atmosferde net bir karbondioksit kaynağı haline geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 13, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yapılan araştırma, gezegenin karbon yutağı olarak bilinen Amazonların yangınlar ve ormansızlaşma sonucunda yaklaşık yüzde 20’sinin atmosferde net bir karbondioksit kaynağı haline geldiğini ortaya koydu.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü‘nde (INPE) araştırmacı Prof. Luciana Gatti tarafından yürütülen araştırma, Amazon havzasının farklı bölümlerinde sensörler ile donatılmış uçaklar ile yapılan sera gazı ölçümlerine dayanıyor.

On yıl boyunca toplanılan verilere dayanan çalışma, gezegenin karbon yutağı olarak bilinen Amazonların yaklaşık yüzde 20’sinin atmosferde net bir karbondioksit kaynağı haline geldiğini ortaya koydu.

Sebebi ormansızlaşma

Bu büyük dönüşümün başlıca sebebi ise ormansızlaşma. Çünkü ağaçlar büyürken atmosferden karbondioksiti emiyor; ağaçların ölmesiyle de bu karbondioksit serbest bırakılıyor. Son yıllarda ise milyonlarca ağaç kesilerek veya orman yangınları sırasında öldü.

BBC’de çıkan habere göre henüz yayınlanmamış olan araştırma, küresel ısıtmayı azaltan bir karbon yutağı olan Amazonların düşünülenden çok daha büyük bir hızda karbon kaynağı haline geldiğini iddia ediyor. Yağmur ormanlarının çoğu ise özellikle de daha yağışlı yıllarda, büyük miktarlarda karbondioksiti emme yeteneğini hala koruyor.

Gatti: Her yıl daha kötüye gidiyor

Newsnight’a verdiği demeçte her yılın daha kötüye gittiğini söyleyen Gatti “Güneydoğudaki bu bölgenin önemli bir karbon kaynağı olduğunu gözlemledik. Islak bir yıl mı yoksa kuru bir yıl mı olduğu önemli değil. 2017-18 ıslak bir yıl, ancak bir farkı yok” dedi.

Prof. Gatti’nin ekip arkadaşı Carlos Nobre ise durumu “çok endişe verici” olarak nitelendirdi ve bunun “önemli bir devrilme noktasının başlangıcını” gösteriyor olabileceğini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık