AktüelKıbrıs SorunuAçıklamalar birbirini tutmuyor!

Ersin Tatar’ın uluslararası görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamalar ile görüştüğü kişilerin yaptığı açıklamalar arasındaki farklılıklar sürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Ersin Tatar’ın uluslararası görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamalar ile görüştüğü kişilerin yaptığı açıklamalar arasındaki farklılıklar sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Tatar’ın AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile yaptığı görüşmeyle ilgili iki farklı açıklama ortaya çıkarken, bu kez aynı durum Tatar-Raab görüşmesinde görüldü.

Ersin Tatar, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile görüştü. Taraflar görüşmeyle alakalı farklı yorumlarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada Tatar’ın Raab’a Kıbrıs’ta uzun yıllardır süren ve başarısız olan federasyon görüşmelerinin sona erdiğini söylediği belirtilirken, Kıbrıs’ta çözüme yönelik kalıpların dışında yeni bir sayfa açılması gerektiğinin belirtildiği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tatar, Dışişleri Bakanı Raab’a seçimlerde Kıbrıs Türk halkının kendisini iki egemen devlet zemininde Rum tarafı ile iş birliği öngören bir uzlaşı için yetkilendirdiğini belirterek, kendisinin de bu irade doğrultusunda hareket edeceğini ifade etti.”

Öte yandan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab konuyla ilgili kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada Birleşik Krallık’ın Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler’in çözüm modelini desteklemeye hazır olduğu belirtilirken, Ersin Tatar’ın Kıbrıslıtürk toplum lideri seçilmesini selamladığını ve Kıbrıs’ta barış için çözüm umutlarının tartışıldığı kaydedildi.

Daha önce Ersin Tatar’ın AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile yaptığı görüşme sonrası iki farklı açıklama yapılmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık