AktüelKıbrıs SorunuBir görüşme, iki farklı açıklama

Ersin Tatar, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüştü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 11, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Ersin Tatar, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüştü. Taraflar, görüşmeyle ilgili farklı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Tatar’ın iki devlet temelinde yetki aldığından bahsedilirken, Borell ise Twitter üstünden yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde kalıcı çözüm için görüşmelerin kilit önemde olduğu belirtildi.

Tatar, görüşmede, Kıbrıs Türk halkının, egemen eşitlik ve iki devlet temelinde, taraflar arasında iş birliğini de içeren bir uzlaşı için kendisine yetki verdiğini belirtti. Tatar, KKTC halkının üzerindeki izolasyon ve kısıtlamaların haksızlığına işaret etti ve Avrupa Birliği’nin üzerine düşeni yapmadığını dile getirdi.

Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ersin Tatar ile konuştuğunu belirterek, BM önderliğindeki çözüm görüşmelerinin devamının kilit önemde olduğunun belirtildiği kaydedildi. Borell, önceki sıkı çalışmalardan yola çıkarak, kalıcı çözüm için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararları çevçevesinde çabaların devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık