AktüelGazeddablogMertkan Hamit5 lira 41 kuruş için yüz binlerce insanı riske atmaya değer mi? – Mertkan Hamit

Kıbrıs Postası haberine göre Nisan, Mayıs Haziran ayları içinde Kıbrıs'ın kuzeyine sırasıyla 67, 37 ve 477 kişi girmiş. Toplam giriş sayısı 581 kişi olmuştur.
Mertkan Hamit Mertkan HamitTemmuz 24, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Kıbrıs Postası haberine göre Nisan, Mayıs Haziran ayları içinde Kıbrıs’ın kuzeyine sırasıyla 67, 37 ve 477 kişi girmiş. Toplam giriş sayısı 581 kişi olmuştur.

Alttaki tablo ise ülkeye giren her bir turistin ekonomiye katkısını göstermektedir. 2018 yılı rakamlarını baz alırsak her bir turist 546 dolar kazandırmaktadır.

Başka bir deyişle, hükümetin açılımının ekonomiye kazandırdığı tutar 317 bin 226 Dolar’dır.

Ülke nüfusunun 400 bin olduğunu varsayarsak, turizm gelirlerinin kişi başı kazandırdığı tutar 0,79 cente denk gelmektedir.

Hal böyleyken, hiçbir altyapı çalışması tamamlanmadan önemli risk alınmış, hastalığın yeniden yayılması ve işletmelerin yeniden kapatılması ihtimali yaratılmış ve 0,79 cent yani 5 lira 41 kuruş kazandırmıştır.

Uzun bir yorum yazmak istemiyorum ama ülkeyi yönetenlerin de bu konuyu sorgulaması gerekmez mi?

“Önce sağlık” temel ilke değil mi?

Yeterli altyapı hazırlığı yapılmadan, ülkeye kişi başı 5 lira 41 kuruş değerinde bir gelir yaratmak için yüz binlerce insanı riske atmaya değer mi?

Bu risk yerine gelir grubunun en zengin %1’in yıllık net kazancının binde birine dokunulsa hiç bir risk yaratılmadan bu rakam yaratılamaz mıydı?

Yeni normale geçerken biraz daha akıllanmamız gerekmez miydi?

Mertkan Hamit

Mertkan Hamit

Ekonomist, Araştırmacı. İnsan Hakları üzerine Doktora adayı. Mağusa İnisiyatifi aktivisti. Photo Credit: https://www.instagram.com/richardahnert/

Music will never ends..