AktüelGazedda'nın GündemiMedya Odası2019’da Kıbrıs’ın kuzeyinde 14 tecavüz vakası gerçekleşti

Tecavüz gibi cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin tüm dünyada ciddi bir sorun olduğundan hareketle, bahsi geçen kişilerin insan haklarının ihlal edilmesi riskiyle özellikle karşı karşıya kaldığı unutulmadan haber yapılmalıdır.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

GazeddaKıbrıs olarak, her yıl yapılan 2019 yılında neler yaşandığı haberlerine farklı bir çerçeveden bakmak istiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde 2019 yılında Kıbrıs’ın kuzeyinde kaç “iş kazası” yaşandığı ile ilgili yaptığımız haberin ardından bu kez de sizler için 2019 yılında kaç kez tecavüz iddiası ile mahkeme süreci başladığına dair bir araştırma gerçekleştirdik.

Yapılan araştırmada, 2019 yılında Kıbrıs’ın kuzeyinde yayın yapan gazetelerde toplam 14 tecavüz iddiası ile ilgili mahkeme sürecinin başladığı bilgisine erişilirken, bu davaların 5’i ise sonuçlanarak, tecavüzle suçlanan kişiler hakkında hüküm kararı verildi.

Öte yandan, mahkeme bir kişi hakkında ise tecavüz iddiasının asılsız olduğu sonucuna vararak, suçlamaların tamamını düşürdü.

Kişilik haklarına saygı gösterilmeli

İncelenen mahkeme haberlerinde Kıbrıs Türk basınının ise yine sınıfta kaldığı gözlemleniyor. Bahsi geçen haberlerin tamamında mahkeme tarafından henüz hüküm giymemiş tecavüz zanlılarının ismine ve fotoğrafına kolaylıkla ulaşılabildiği belirlendi.

Konuyla ilgili olarak, özellikle tecavüze maruz kalan bireylerin kimliklerinin deşifre edilmese dahi; bireyin ayırt edilebileceği şekilde haberler yazılması, bireylerin ruh sağlığı ve kişisel yaşam hakları ile ilgili tehlike yaratmaktadır.

Tecavüz gibi cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin tüm dünyada ciddi bir sorun olduğundan hareketle, bahsi geçen kişilerin insan haklarının ihlal edilmesi riskiyle özellikle karşı karşıya kaldığı unutulmadan haber yapılmalıdır.

Not: Haberin yapıldığı sıralarda bir tecavüz zanlısı daha mahkemeye çıkarıldı. Bahsi geçen zanlı, bu haberdeki istatistiki veriye eklenmemiştir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık