AktüelEkonomi2019 yılında 23 “iş kazası” kayıtlara geçti: 7 işçi hayatını kaybetti

Kıbrıs'ın kuzeyinin kanayan yarası olan "iş kazaları" 2019 yılında da kendinden sıklıkla söz ettirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 7, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın kuzeyinin kanayan yarası olan “iş kazaları” 2019 yılında da kendinden sıklıkla söz ettirdi.

İktidarın laf geçiremediği işverenler, işçilerin canını almaya devam ediyor… 2019 yılının ilk gününden 7 Aralık tarihine kadar basına yansıya 23 “iş kazası” gerçekleşti. Bu kazaların 7 tanesinde işçiler hayatını kaybetti.

Bahsi geçen olayların tamamı devam eden inşaatlarda gerçekleşirken, olayların Polis Basın Subaylığı’nın kayıtlarına “iş kazası” olarak geçtiği görülüyor… İş kazalarının neredeyse tamamı Polis Basın Subaylığı tarafından “yüksekten düşme” olarak basına servis edilirken, Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu ise geçtiğimiz aylarda dört dörtlük denetleme yapılması halinde bu oranların düşeceğini bildirmişti.

Yüksekten düşme ile sonuçlanan kazalara bakıldığında, işçilerin 3 ile 11 metre arası mesafelerden düştüğü gözlemlenirken, “kaza”ların nedeni “denge kaybı” olarak bildiriliyor.

Polis Basın Subaylığı tarafından verilen “iş kazası” raporlarından derlenen diğer “kazalar” ise şöyle:

Elini iş makinesine kaptırmak suretiyle yaşanan “kazalar”,

Makine zincirinin koparak işçiye çarpması sonucu yaşanan “kazalar”,

ızgara ve/veya ocağın aşırı ısınması sonucu gerçekleşen “kaza”,

Hastanede oksijen tüpünün patlaması sonucu gerçekleşen “kaza”

Öte yandan, Polis Basın Subaylığı’nın “iş kazası” olarak nitelemediği “görev sırasında geçirilen trafik kazaları”nın net sayısı ise bilinmiyor…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık