Bu karanlıktan aydınlığa çıkmak mümkün olabilir mi?

Gazdda Ekonomi Masası

Gazedda ekonomi masası adına rakamsal karşılaştırmalı bir analiz koymak yerine, ekonominin ana aktörleriyle birkaç görüşmenin notlarını paylaşalım. Başbakan motivasyona odaklanıp, Cumhurbaşkanı sessizliğini korumaya devam ederken, işte farklı kesimlerden yorumlar.  

İş insanı bir kişi durumu “sabah duşa girip çıkana kadar kur farkından zarar ettik” şeklinde özetledi. 

Başka bir dağıtım elemanı, “Lefkoşadan Mağusaya araç 100 liraya geliyor ancak eski borçlarla beraber 1000 lira toplayamadım. Boşa geldik.” dedi. 

Bankacı biri “döviş işlemi yapıyor musunuz?” diye sorduğumda “yapıyoruz ama tedirginlik yüksek, gelen herkes bankalar batar mı diye soruyor” dedi. 

Sıradan bir insan, “Papazı bahane ettiler ama belli ki değil. Bu tarz şeyler hep Türkiye’de oluyor. Türkiye demek ki birşeyleri yanlış yapıyor” dedi. 

Bir başka tüccar, “mal satımını durdurduk. Aynı gün içerisinde satış yapıp bankaya göndere kadar zarar ediyoruz. Alışverişi doğrudan dolar üzerinden yaparsak devam edebileceğiz” dedi. 

Bir küçük işletme sahibi “herşey kötüye  giderken insanların alışveriş yapmasını sağlamak oldukça güç. Bu kadar tedirginken, zaruri olanı alacaklar onun dışında iş yapan işletmeler için yarın ne olacağı belli bile değil.” 

Bilge bir lokanta sahibi “piyasada pirinç satışı yok. Marketlere gidip istediğimde 800 gramlık poşetten fazlasını satmadı. Yağ yok. Burayı kapatmak zorunda kalacağım.” dedi. Sonra da devam etti “Kıbrıslı Türkler geleceğini kurmaya karar vermeli. Bu geleceği Türk lirası ile Türkiyenin tutsağı olarak sürdürmemeli. Kendi yolumuzu çizmeliyiz.” dedi. 

Aslında herkes sorunu ve çözümü bilyor. Görmezden gelmeyip, irade beyan edilirse bu karanlıktan aydınlığa çıkmak mümkün olabilir. Ne dersiniz ?