AktüelGazedda'nın GündemiZorunlu askerlik bir kişinin daha ölümüne sebebiyet verdi!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2005 yılında altı aylık zorunlu askerlik hizmetini yaparken ölü bulunan Athanasios Nicolaou davasında Kıbrıs Cumhuriyeti'ni suçlu buldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 29, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2005 yılında altı aylık zorunlu askerlik hizmetini yaparken ölü bulunan Athanasios Nicolaou davasında Kıbrıs Cumhuriyeti’ni suçlu buldu.

Strazburg merkezli AİHM’den yapılan basın açıklamasında, Avrupa İnsan Haklar Sözleşmesi’nin ikinci maddesi (yaşam hakkı) sorumluğu altında şikayette bulunduğunu belirtirken, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin davacı tarafa 32 bin Euro tazminat ödemesi gerektiği kaydedildi.

26 yaşındaki Athanasios Nicolaou’nun cesedi, izinden bölüğüne döneceği gün, park halindeki arabasından çok uzak olmayan bir köprünün altında, bölüğe dönmediği uyarısı yapıldıktan sonra bulunmuştu.

Haziran 2006’da yapılan ilk polis soruşturmasında, Nicolaou’nun köprüden düşerek öldüğünü belirlemiş ancak ailesi, Nicolaou’nun diğer askerler tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık