AktüelEkolojiYaşamZ Kuşağı bugün iklim için küresel okul grevine çıkıyor

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 15, 2019
Djumba Hotel & Cafe
İklim değişikliğiyle mücadele için küresel okul grevi 15 Mart Cuma (Bugün) 112 ülkede 1769 farklı yerde yapılacak.

Kendisinden önce iklim değişikliğinin önünü açan ve gezegenin altıncı büyük yokoluş sürecini başlatan kuşaklara meydan okuyarak iklim değişikliğine karşı mücadeleyi 2018 Ağustos ayında 16 yaşındaki Greta Thunbergİsveç’te başlattı.

Polonya’nın Katowice kentinde yapılan İklim Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler (BM) delegasyonuna hitaben “Size yalvarmaya gelmedik, insanlar meydan okumak için ayaklanacak. Ve liderlerimiz çocuk gibi davranmaya devam ettikçe, uzun zaman önce alınması gereken sorumluluğu biz alacağız” diyen Greta’ya dünyanın dört bir yanından genç aktivistler katıldı.

“Hoşlanın ya da hoşlanmayın”

Z kuşağının başını çektiği iklim için okul grevi hareketi 15 Mart’ta (bugün) dünyanın en büyük eylemlerinden birini gerçekleştirmek için son iki aydır örgütleniyor.

FridaysForFuture (Gelecek İçin Cuma Günleri) hareketi hazırladıkları açık mektupta “Hoşlanın ya da hoşlanmayın, biz insanlığın kaderini değiştireceğiz” diyor.

112 ülkede 1769 etkinlik

FridaysForFuture.org’daki son güncellemeye göre 15 Mart’taki okul grevi için dünya çapında en az 112 ülkede 1769 farklı eylem planı var.

Avrupa’dan ABD’ye, Breziya’dan Şili’ye, Avustralya’dan İran, Hindistan ve Japonya’ya öğrenciler iklim değişikliği krizine karşı seslerini duyurmak için okul grevine çıkacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©