AktüelEkolojiYüzyılın küresel en yüksek sıcaklığı ABD’de kaydedildi: 54,4 derece

Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinde yer alan Death Valley Ulusal Parkı’nda dün termometreler 54.4 santigrat dereceyi gösterdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 18, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünya üzerinde şu ana dek güvenilir araçlarla ölçülen en yüksek sıcaklık, 54,4 derece olarak Kaliforniya‘daki Death Valley Ulusal Parkı’nda yer alan Furnace Creek Köyü‘nde kayıtlara geçti.

Söz konusu veri, ABD Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS) tarafından teyit edilecek. NWS Las Vegas taraftan yapılan açıklamada, “Eğer doğrulanırsa bu Temmuz 1913’ten bu yana dünyanın küresel olarak gördüğü en yüksek sıcaklık olarak tarihe geçecek” denildi.

BBC‘nin aktardığına göre, ölçüm, ABD’nin batı kıyılarını etkisi altına alan sıcak hava dalgası sırasında yapıldı.

Yüzyıl önce de rekor kırılmış, ancak onaylanmamıştı

Dünya Meteroloji Örgütü‘nün (WMO) belirttiğine göre şu anda onaylanan rekor 2013 yılında yaşanan 54 derece sıcaklıkla yine Death Walley Ulusal Parkı’nda bulunuyor. Yaklaşık yüzyıl önce, 10 Temmuz 1913’te de ulusal parkta sıcaklık 56,6 derece olarak kaydedilmiş, ancak bazı hava durumu uzmanları kaydedilen sıcaklığın farklı etkenler dikkate alınmadığı için hatalı okunduğunu belirtmişti.

Metoroloji tarihçisi Christopher Burt de yaptığı analizde Death Valley’deki 1913’teki okumanın bölgenin verileriyle uyuşmadığını öne sürmüştü. 

Ülkedeki sıcak dalgasının bu hafta da etkisini artırarak sürdürmesi bekleniyor. Arizona’nın güney batısından Washington’un kuzey batısına kadar etkili olan aşırı sıcakların pazartesi ve salı günleri zirve yapacağı ve 10 gün içinde sonra kademeli olarak düşeceğini belirtiliyor.

Sıcak hava yüzünden bir elektrik santralinde arıza çıkması nedeniyle, Kaliforniya’da iki gündür elektrik kesintileri yaşanıyor.

Frenado oluştu

Öte yandan, Kaliforniya’da sıcaklıkların aşırı yükselmesine bağlı olarak Cumartesi günü Lssen Beldesi’nde bir alev hortumu (firenado) gözlendi. Bunun üzerine eyalette 3. Derece acil durum ilan edildi.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri’nden (CDC) konuyla ilgili yapılan açıklamada, sıcak havanın diğer iklim olaylarından çok daha fazla kişinin ölümüne yol açtığı belirtilerek  vatandaşlardan önlem alması istendi. Kuruluştan yapılan açıklamada, aşırı sıcaklıkların kalk krizine, dehidrasyona ve vücut yanıklarına sebep olabileceği belirtildi.

Diğer taraftan yetkililer, sıcak hava dalgası nedeniyle eyaletin altyapısında meydana gelebilecek zarardan da endişe duyuyor. Sıcak hava nedeniyle uçakların inişinde sorunlar yaşanabileceği, yolların eriyebileceği ifade edilirken, bazı tarım alanların yok olabileceği aktarıldı.

İklim krizi, sıcak hava dalgalarının sayısı ve şiddetini artırıyor 

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli‘nin (IPCC) 6.000’in üzerinde bilimsel çalışmayı inceleyerek hazırladığı 1.5ºC Küresel Isınma Özel Raporu küresel çapta meydana gelen sıcaklık artışlarının insanların eylemlerine bağlı sera gazı emisyonlarıyla doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Araştırma Dairesi tarafından yapılan bir araştırmada 1971 ile 2016 yılları arasında sıcak dalgası sayısının arttığı ortaya konuluyor.

2013 ile 2098 yılları arasında sıcak dalgası yaşanacak gün sayısına dair tahminlerde bulunulan araştırmada sera gazı emisyonlarının orta derecede azaltıldığı senaryoda yılda ortalama 42 gün (20-110 gün arasında) artış gözlemleneceği belirtiliyor.

İklim krizine yol açan sera gazı emisyonlarının şu anda olduğu gibi artarak devam ettiği senaryoda ise yılda ortalama 78 gün (27-2014 gün arasında) artması bekleniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık