AktüelGazedda'nın GündemiYüzlerce kişi işgale karşı tek ses

Birçok parti ve sivil toplum örgütü, “Korkmuyoruz. Susmayacağız. Sokak Bizi Çağırıyor” sloganıyla, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nde eylem yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birçok parti ve sivil toplum örgütü, “Korkmuyoruz. Susmayacağız. Sokak Bizi Çağırıyor” sloganıyla, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nde eylem yaptı.

Polisin, elçilik çevresinde uyguladığı geniş güvenlik önlemleri altında yapılan eylem, 17.00’de Kuğulu Park’tan başladı. 100’lerce eylemci sloganlarla TC Büyükelçiliği’ne yürüdü. Eylemcileri, Elçilik dönüşünde polis karşıladı. Polis, eylemcilerin Elçilik’in kapısına geçişine izin vermedi.

Eylemde ortak açıklama yanısıra, parti temsilcilerinin kısa açıklamaları da oldu. Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırıldığı gün, ortak açıklamayı Sol Hareket’in Kurucu üyelerinden Deniz Ünlüyol isimli bir kadın eylemcinin okuması ise dikkat çekti. Eylemde okunan ortak açıklama şöyle:

“Kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz”

Faşist baskı ve tutuklamaları, düşünce ve ifade özgürlüğünü, özgürlüklerimizi boğma çabaları karşısında korkmuyoruz, susmayacağız.

 “Ülkemizin kuzeyinde irademizi gasp ederek oluşturulmuş olan gayrı meşru rejimi ve atanmışları tanımıyoruz. Kıbrıslı Türklerin iradesini temsil etmeyen bu rejim karşısında kararlı mücadelemize devam edeceğiz.

Pandemi ve ekonomik krizin faturasını işçilere ve halka ödetme çabalarını, daha da yoksullaştırmayı, dayatma ekonomik paket ve kültürel asimilasyon çabalarını, ülkemizden göç ettirilmeyi reddediyoruz. Kendi kendimizi yöneteceğimiz, çağdaş, demokratik, adil, eşitlikçi, özgürlükçü bir ülke, Kıbrıs sorununda erken çözüm ve barış için mücadeleyi büyüteceğiz.

Bu bağlamda emek, demokrasi ve barıştan yana siyasi parti, sendika ve örgütler olarak, dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğimizi ve kararlı mücadelemizi sürdüreceğimizi vurgularız.”

Ortak açıklamaya imza koyan parti, sendika ve örgütler şunlar:

Sol Hareket, YKP, Bağımsızlık Yolu, BKP, KSP, TKP, DKB, Baraka Kültür Merkezi, KTÖS, KTOEÖS, ÇAĞ-SEN, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Üretim Merkezi, Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, Barış ve Federal Kıbrıs Platformu, Biat Değil Özgürlük Grubu, Toplumsal Hareket Platformu, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, Barış ve Demokrasi İnisiyatifi, Bu Vatan Bizim İnisiyatifi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık