koronavirusYüzeyden Covid bulaşına ‘güncelleme’: Risk 10 binde 1’den az

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Covid-19'un yüzeylerden bulaşma riskinin düşük olduğunu kaydetti. Güncellenen kılavuzda, bu riskin 10 binde 1'den az olduğu belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Covid-19’a karşı önlemlerle ilgili yayınlanan kılavuzu güncelleyerek korona virüsünün yüzey veya nesnelerden bulaşma riskinin düşük olduğunu kaydetti. Covid-19’un yayılmasında, enfekte olmuş bir kişiyle doğrudan temas veya hava yoluyla bulaşın birincil neden olduğunun altını çizen CDC’nin kılavuzunda, “İnsanların, kontamine yüzeyler veya nesnelerle temas yoluyla enfekte olması mümkün ancak riskin genel olarak düşük olduğu tahmin ediliyor” denildi.

‘Kamusal alanlarda dezekfeksiyon, riski düşürmeyebilir’

Korona virüsünün yüzeylerden bulaşma riskinin 10 binde 1’den daha az olduğunu belirten CDC, maske kullanımının ve el hijyeninin bulaşın önüne geçilmesindeki önemine dikkat çekti. Kamusal alanlarda yüzey dezenfeksiyonunun etkisinden de bahsedilen kılavuzda, şu ifadelere yer verildi:

“Yüzey dezenfeksiyonu, enfekte olan bir kişi ile hane halkı arasında SARS-CoV-2’nin ikincil bulaşma riskini önlemede etkilidir. Ancak yüzeylerden bulaşı engellemek adına, açık veya kapalı kamusal alanlarda dezenfektanların kullanımının riski düşürdüğüne dair bilimsel kanıt oldukça az.”

‘Yanlış uygulama sağlık riski oluşturuyor’

Sisleme yoluyla yapılanlar da dahil olmak üzere, bazı dezenfeksiyon uygulamalarının virüsü etkisiz hale getirmede güvenli olmadığı ve başka sağlık risklerini de beraberinde getirdiğine dikkat çeken CDC, “Günde en az bir kez sabun veya deterjanla yapılan rutin temizlik, yüzeylerdeki virüs seviyesini önemli ölçüde azaltabilir” dedi.

CDC, geçtiğimiz yıl mart ayında yayınladığı rehberde korona virüsünün yüzeylerden bulaşma riskinin ‘mümkün olduğunu’ duyurmuştu. Daha sonra Mayıs 2020’de rehber güncellenmiş ve Covid-19’un yüzey veya nesnelerden ‘kolayca bulaşmadığı’ belirtilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık