AktüelGazedda'nın Gündemi“Yüzde 17 için şehri satmayın”

Taşınmaz Mal Komisyonu’na, 2006 yılından bugüne kadar yapılan başvurular ve ödenen tazminatlarla ilgili detaylar, güneyde çıkan gazetelerde yer aldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Taşınmaz Mal Komisyonu’na, 2006 yılından bugüne kadar yapılan başvurular ve ödenen tazminatlarla ilgili detaylar, güneyde çıkan gazetelerde yer aldı. Habere göre, 17 Mart 2006’dan Kasım 2020 tarihine kadar TMK, 6 bin 761 başvuru aldı, 312 milyon 118 bin 627 sterlin değerinde tazminat ödemeyi kabul etti. TMK’daki tazminat ödemelerinin nakit eksikliği nedeniyle 2014 yılından itibaren durdu.

Kathimerini gazetesi “Taşınmaz Mal Komisyonu’nda Nakit Yok” başlıklı haberinde, gerek Kıbrıslı Rum avukat Ahilleas Dimitriadis gerekse TMK’ya yönelik başvuruları üstlenen Kıbrıs Türk avukat Murat Hakkı’nın konuyla ilgili söylediklerini de aktardı.

Gazete, TMK’nın 2006’dan 2020 yılına kadar 312 milyon 118 bin 627 sterlin değerinde tazminat ödemeyi kabul ettiğini yazdı.

Gazete avukat Murat Hakkı’nın açıklamasına dayanarak TMK’daki tazminat ödemelerinin nakit eksikliği nedeniyle 2014 yılından itibaren durduğunu belirtti. 

Habere göre 17 Mart 2006’dan Kasım 2020 tarihine kadar TMK, 6 bin 761 başvuruyu kabul etti.  

Gazete, Rum avukat Ahilleas Dimitriadis’in, meseleleri sonuçlanan Kıbrıslı Rum göçmenlere ilişkin tazminatların ödenmesinde büyük zorluklar yaşandığı tespitinde de bulunduğunu yazdı.

Habere göre Dimitriadis ayrıca Kıbrıslı Rum mallarının bütününe ilişkin olarak çok az bir bölümünün TMK aracılığıyla çözümlendiğini de ifade etti. 

Gazete yine TMK’ya ait verilere dayanarak başvurusu sonuçlanan Kıbrıs Rum mallarının toplam alanının Kuzey’deki Rum mallarının yüzde 0.8’ine denk gelen  34.6 milyon metre kare (25 bin 872 dönüm) olduğunu yazdı.

Arestis’ten çağrı 

Öte yandan eski Yüksek Mahkeme Yargıcı Yorgos Arestis, Fileleftheros gazetesine verdiği söyleşide, Maraş kökenli Kıbrıslırumları, Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruda bulunmaları halinde karşılaşacakları tehlikeler konusunda uyardı.

Habere göre Arestis, Kıbrıslırumların TMK’ya başvuruda bulunmaları halinde hukuk maceralarının sona ermeyeceğini, kuzeydeki mahkemelerde EVKAF ile (davada) taraf olmakla karşı karşıya kalabileceklerini, günün sonunda da haklarını hiçbir yerde bulamayacaklarını kaydetti.

Arestis, kapalı Maraş bölgesinin, şehrin yüzde 17’sini teşkil ettiğini belirterek yüzde 17 için şehri satmamaları gerektiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..