koronavirusYurttaşlardan test için para talep ediliyor

Atanmış Başbakan Ersan Saner’in geçtiğimiz gün açıkladığı aşılı kişilere ücretsiz test kararı Resmi Gazete’de yayımlanmadı. Laboratuvarlar test olmayan giden yurttaşlardan ücret talep ediyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Başbakan Ersan Saner’in geçtiğimiz gün açıkladığı aşılı kişilere ücretsiz test kararı Resmi Gazete’de yayımlanmadı. Laboratuvarlar test olmayan giden yurttaşlardan ücret talep ediyor. 

1 Eylül itibariyle, Covid-19 testi yapan laboratuvarlar, yurttaşlardan ücret talep etmeye başladı. Atanmış Başbakan Ersan Saner’in geçtiğimiz gün yaptığı düzeltmeye rağmen, karar resmi gazetede yayımlanmadığı için bahsi geçen karar da uygulanmıyor. Sosyal medyada konuyla ilgili bilgi veren pek çok vatandaş, test başvurusu yapılan sitede pek çok laboratuvarın isminin bulunmadığını ifade ederek, test başvurusu kabul eden laboratuvarların ise test karşılığında ücret talep ettiğini ifade ediyor. 

100 TL azami ücret belirlenmişti

Bakanlar Kurulu ücretli test kararını açıkladığı gün PCR testleri için 100 TL azami ücret verilebileceğini de ifade etmişti. Ancak yurttaşlar kendilerinden 150 TL civarında PCR testi ücreti talep edildiğini de belirtiyor. 

Hükümet geri adım atmıştı

Atanmış Başbakan Ersan Saner, 30 Ağustos günü yaptığı açıklamada “aşılı kişilerin test giderlerinin devlet tarafından karşılanacağını” açıklamıştı. Saner, yaptığı açıklamada, “biz daha önce aşılanmayı teşvik için bir karar aldık. Ancak gerçekten ciddi bir kaynak sıkıntımız da söz konusudur. Buna rağmen tüm imkanlarımızı zorlayarak salgınla mücadelemizde zafiyet yaratmamak adına daha önce aldığımız kararı revize ediyoruz. Lütfen halkımız bizi anlasın. Test yaparak hayatımızı devam ettiremeyiz. Aşılamaya ve maske, mesafe, hijyen koşullarına uymalıyız” demişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık