AktüelDünyaYunanistan’ın en kalabalık mülteci kampında yangın: Sadece birkaç çadır kaldı

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda bulunan ve ülkenin en kalabalık ve büyük mülteci kampı Moria’da yangın çıktığı açıklandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 9, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda bulunan ve ülkenin en kalabalık ve büyük mülteci kampı Moria’da yangın çıktığı açıklandı. Bölge sakinlerinden bir kişi, kampın neredeyse tamamının yandığını sadece birkaç çadırın kaldığını söyledi.

Yunan resmi ajansı ANA’nın haberine göre, gece yarısından sonra Moria kampının farklı noktalarında yangın çıktı.

Bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edilirken, yangında ilk belirlemelere göre, ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

Yetkiler, mültecilerin güvenli yerlere sevk edildiğini belirtirken, bazı mültecilerin ise Midilli kent merkezine doğru yürüdüğünü dile getirdi.

BBC: Polisin mültecilerin engellediğine dair haberler var

Ancak BBC’de yer alan habere göre polis, Midilli limanına gitmek isteyen mültecileri engellediğine dair haberlerin de olduğu ifade edildi. Mültecileri destekleyen Stand by Me Lesvos grubu ise, yerel halktan bazılarının mültecilerin yakın köylere gitmesini engellediğine ve onlara saldırdığına dair bilgi aldıklarını belirtti.

Kapasitesinden 4 kat daha fazla kişiye ev sahipliği yapıyor

Kapasitesi 2 bin 800 olan ancak 12 bin 600 kişiye ev sahipliği yapan kampta çıkan yangının nedeni henüz bilinmiyor.

Kamp, geçen haftadan bu yana tespit edilen 35 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası nedeniyle karantinaya alınmıştı.

ANA’ya göre, yangın, testleri pozitif çıkan kişilerden bazılarının aileleriyle birlikte izolasyona alınmaya reddetmelerinden sonra çıktı, ancak bu bilgi doğrulanmadı.

‘Temel hijyen şartlarını sağlamanın mümkün değil’

BBC’ye konuşan bölge sakinlerinden bir Thanasis Voulgarakis, neredeyse kampın tamamı yandığını, geriye sadece birkaç çadırın ayakta kaldığını söyledi.

Uluslararası insani yardım kuruluşları, kamptaki aşırı kalabalık ve insani olmayan şartlara dikkati çekerek, kampta sosyal mesafe ve temel hijyen şartlarını sağlamanın mümkün olmadığı uyarısında bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..