PolitikaYunanistan’da Genel Grev

Yunanistan’da gazetecilerin ardından dün de kamu çalışanları ve işçiler 24 saatlik genel greve gitti.  Hükümetin büyük ortağı SYRIZA da halka, protestolara katılma çağrısında bulundu. Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (GSEE) çağrısıyla yapılacak grev ve gösteriler ile kemer sıkma politikaları protesto etmek için bir kez daha sokağa çıktı. Başkent Atina’daki eyleme en az 15 bin, Selanik’te ise en az 5 bin çalışanın katıldığı bildirildi. Greece: Thousands march against austerity in Athens Thousands of...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 8, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yunanistan’da gazetecilerin ardından dün de kamu çalışanları ve işçiler 24 saatlik genel greve gitti.  Hükümetin büyük ortağı SYRIZA da halka, protestolara katılma çağrısında bulundu.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (GSEE) çağrısıyla yapılacak grev ve gösteriler ile kemer sıkma politikaları protesto etmek için bir kez daha sokağa çıktı.

Başkent Atina’daki eyleme en az 15 bin, Selanik’te ise en az 5 bin çalışanın katıldığı bildirildi.

Greece: Thousands march against austerity in Athens

Thousands of demonstrators took to the streets of Athens, Thursday, to protest against austerity measures demanded by Greece’s international creditors. Members of the All-Workers Militant Front, other left-wing organisations as well as public and private sector workers joined the rally in which they marched to the Greek Parliament building.

GSEE’den yapılan grev çağrısında şu ifadelere yer verildi:

“Ceza gibi uygulanan kemer sıkma politikasına ve giderek artan yoksulluğa karşı direniyoruz. İşçiler, alacaklıların yeni ve mantık dışı istekleri ve hükümetin işçi haklarını ayaklar altına alan katı uygulamalarıyla karşı karşıya. İşsizliğin artmasına neden olacak, ekonomik daralmayı daha da artıracak, sosyal hakları ortadan kaldıracak her tür düşünceye karşı çıkıyoruz.”

Iliana Mier-Lavin on Twitter

PAME union march about to start. Neighbourhood dog chose the right time- right spot to scratch & take nap #Greece #austerity #pets #strike


Sendikaların hedefindeki hükümetinin büyük ortağı SYRIZA da halka, protestolara katılma çağrısında bulundu.

DOKTORLAR DA GREVDE, SADECE ACİL SERVİSLER HİZMET VERDİ

Greve kamu ve özel sektör çalışanları olarak bakanlıklardaki memurlar, kamudaki sağlık çalışanları, eğitim görevlileri, eczacılar, doktorlar, gazeteciler, noterler, avukatlar, inşaatçılar, denizciler ve liman çalışanları katılıyor.

Kamu hastanelerinde görevli doktorların işbaşı yapmaması nedeniyle hastanelerde yalnızca acil servisler hizmet verecek.

Başkent Atina’da toplu taşımanın ise sadece belli aralıklarla yapılacak olmasının trafik yoğunluğuna yol açması bekleniyor. Ayrıca, sendikaların çağrısıyla düzenlenecek gösteriler sebebiyle öğle saatlerinden itibaren kent merkezindeki yollar trafiğe kapatılacak.

Derek Gatopoulos on Twitter

Anti-Austerity march outside parliament #Greece #απεργια

RAYLI ULAŞIM VE DENİZ SEFERLERİ TAMAMEN İPTAL

Tüm tren seferleri iptal edildi. Yunan Denizciler Federasyonunun (PNO) geçen cumadan bu yana devam eden grevi sebebiyle tüm deniz seferleri iptal edildi. Deniz taşımacılığı ve feribot seferlerinde yaşanan aksamalar nedeniyle birçok adada benzin gibi bazı temel mallara erişimde güçlük yaşandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık