AktüelDünyaYunanistan’da binlerce kişi, polis şiddetini protesto etti

Yunanistan'ın başkenti Atina'da polis şiddetini protesto etmek isteyen 5 bin kişi eylem düzenledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 10, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yunanistan’da binlerce kişi, polis şiddetini protesto etmek için sokaklara çıktı.

Atina‘da polisin bir gence yönelik şiddet görüntülerinin sosyal medyadan yayılması, Yunanistan’da infial yarattı. Sosyal medyada yayılan videoda polisin çığlık atarak yardım isteyen bir genci sert bir şekilde copladığı görülüyor. Çevredeki vatandaşların da sert tepki gösterdiği olay, kitlesel eylemlere dönüştü.

Salı günü düzenlenen ‘polis şiddetini protesto eylemlerine’ 5 binden fazla kişi katıldı. Polisin göstericiler üzerinde uyguladığı orantısız şiddeti protesto etmek isteyen eylemcilerle polis arasında sert çatışmalar yaşandı.

Genci öldüresiye döven polis hakkında soruşturma başlatıldı

Polis teşkilatı yaptığı açıklamada, düzenlenen eylemlerde ‘1 polisin ağır yaralandığını’ duyurdu.

Atina emniyeti tarafından, eylemcilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 16 kişinin gözaltına alındığı duyurulurken, savunmasız genci aralık biçimde coplayan polis hakkında da soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Başbakan Miçotakis polis şiddetinin artması ve eylemlerin daha da kitlesel hale gelmesinden sonra ‘eylemlerin son bulması gerektiğini’ savundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık