AktüelMüzakerelerYunanistan: Kıbrıs Sorununda Toprak ve Mülkiyet Gibi Konular Bizi İlgilendirmez

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos, Kıbrıs sorununda garantiler ve garantörler konusu dışında, toprak ve mülkiyet gibi kendini ilgilendirmeyen konulara karışmadığını vurguladı. Sözcü ayrıca Yunanistan Başbakanı Tsipras ile TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne zaman buluşacağı konusunda henüz bir tarih belirlenmediğini söyledi. KHA’nın haberine göre Atina’da açıklamalarda bulunan Sözcü Tzanakopulos, hükümetinin Kıbrıs konusunda gerçekleştirilen müzakerelerde ortaya çıkan sonuçtan hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Tzanakopoulos, Yunan hükümetinin Kıbrıs sorununa, çağ dışı garantiler ve işgal güçlerinden uzak, adil, kalıcı bir çözüm...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos, Kıbrıs sorununda garantiler ve garantörler konusu dışında, toprak ve mülkiyet gibi kendini ilgilendirmeyen konulara karışmadığını vurguladı. Sözcü ayrıca Yunanistan Başbakanı Tsipras ile TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne zaman buluşacağı konusunda henüz bir tarih belirlenmediğini söyledi.

KHA’nın haberine göre Atina’da açıklamalarda bulunan Sözcü Tzanakopulos, hükümetinin Kıbrıs konusunda gerçekleştirilen müzakerelerde ortaya çıkan sonuçtan hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Tzanakopoulos, Yunan hükümetinin Kıbrıs sorununa, çağ dışı garantiler ve işgal güçlerinden uzak, adil, kalıcı bir çözüm bulunması yönünde gerçekleştirilen görüşmelere bağlı kaldığını açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Türkiye Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan arasında olası bir görüşme konusunda Tzakalopoulos, iki yetkilinin geçen cuma akşamı bir telefon görüşmesi yaptıklarını ve Başbakanın garantiler konusunu görüşmek amacıyla ikili bir görüşme talep ettiğini duyurdu. Sözcü, bu konunun henüz açık olmaya devam ettiğini, bir tarih belirlenmediğini ve Kıbrıs konusunun hassas bir konu olduğu ve hassasiyetle ilerletilmesi gerektiği için Yunan hükümetinin dikkatli adımlarla ilerlemeye çalıştığını belirtti.

Sözcü, Yunan hükümetinin gelişmeleri yakından izlediğini, tutumunda bir değişiklik olmadığını, garantiler ve garantörler konusu dışında, toprak ve mülkiyet gibi kendini ilgilendirmeyen konulara karışmadığını vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan`ın Lozan Anlaşması konusundaki açıklamalarını değerlendiren Sözcü, bunun “doğrulanmamış bir rapor” olduğunu ve Yunanistan ve uluslararası toplumun bu konudaki görüşlerinin çok iyi bilindiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık