AktüelEkonomi PolitikYunan ve Türk fırkateynleri karşı karşıya geldi: Erdoğan tehditler savurdu

Yunan fırkateyn Limnos'un, Türk fırkateyn TCG Kemalreis ile karşı karşıya geldiği ve pervanesini tahrip ederek ciddi hasara neden olduğu iddia edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Yunan fırkateyn Limnos’un, Türk fırkateyn TCG Kemalreis ile karşı karşıya geldiği ve Yunan gemisinin pervanesini tahrip ederek ciddi hasara neden olduğu iddia edildi.

Armyvoice.gr adlı haber sitesine göre olay, Doğu Akdeniz’de, Türk sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Türk Donanması savaş gemileri eşliğinde araştırmalar yaptığı bölgede meydana geldi. Yunan Haber Portalı, çarpışmanın bölgedeki küçük bir alanda manevra yapmanın bir sonucu olabileceğini belirtiyor.

Öte yandan, Yunan Genelkurmay Başkanlığı’nın (GEETHA) çarpışma hakkındaki bilgileri reddettiği ve Milli Savunma Bakanlığı’nın ise konuyla ilgili açıklama yapmadığı da belirtildi.

“Limnos hasar aldı ve limana çekildi”

Twitter’de Doğu Akdeniz’deki askeri ve diplomatik gelişmeleri ele alarak, ülkelerin birbirleri ile olan siyasi, ekonomik, askeri ve enerji ilişkilerini değerlendiren Doğu Akdeniz Politik adlı hesap ise konuyu şu şekilde aktardı:

Yunanistan’a ait Limnos fırkateyni, Oruç Reis’e yönelik müdahale girişiminde bulundu. Bunun üzerine TCG Kemalreis, Limnos’un müdahalesini engelleyerek, müdahale sırasında Limnos’un hasar almasını ve limana çekilmesini sağladı.

Erdoğan: Oruç Reis’e saldırmayın dedik ve bugün ilk cevabı aldılar

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Oruç Reis’e saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün de ilk cevabı aldılar” diyerek Doğu Akdeniz’de saldırı olduğu imasında bulundu.

Erdoğan, “Kuzey Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Doğu Akdeniz’de yürüttüğümüz harekatlarla saldırılara karşı cevabımızı anladıkları dilden verdik. Bizim Oruç Reis’imize sakın ha saldırmayın. Eğer Oruç Reis’e saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün de ilk cevabı aldılar” diye konuştu.

Erdoğan, “Bugün ilk cevabı aldılar” diyerek neye yanıt verildiği ile ilgili ayrıntı paylaşmadı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık