AktüelDünyaYunan mahkemesinden kritik karar: Altın Şafak Partisi suç örgütü ilan edildi

Yunanistan'da aşırı sağcı Altın Şafak Partisi ile ilgili bir karar veren mahkeme, partiyi suç örgütü olarak kabul etti. Partiyle ilgili dava Atina Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Nisan 2015 tarihinde başlamıştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

2013 tarihinde Atina‘da ırkçı Altın Şafak Partisi üyesi Yorgo RupakiasAntifaşist rapçi Pavlaos Fitsas‘ı öldürmüş, cinayetin ardından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın ardından aşırı sağcı Altın Şafak Partisi lideri Nikos Mihaloliakos ve partinin milletvekilleriyle üyelerinden oluşan 68 kişi hakkında, 2015 yılında açılan davadan karar çıkarıldı. 

20 Nisan 2015’te Atina Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülmeye başlanan davada 68 sanık, haklarındaki suç örgütü kurmak, cinayet, cinayet için komplo, ırkçı şiddet uygulamak ve yasa dışı silah tasarrufunda bulunmak suçlarından yargılandı. Yargılanan 68 sanıktan 18’i Altın Şafak Partisi’nin milletvekilleriydi.

6 senelik davada karar verildi

Atina Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 6 senelik dava çok önemli bir kararla sonuçlandı. Yunan mahkemesi tarafından alınan kararda, Altın Şafak Partisi bir suç örgütü olarak tanımlandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık