AktüelGazedda'nın GündemiYSK’nın takip ettiği kurultayda ‘şaibe’ iddiası

Yüksek Seçim Kurulu’nun 21 gözlemci ile takip ettiği Ulusal Birlik Partisi’nin adayları belirlemek için geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği milletvekili aday belirleme kurultayıyla ilgili tartışmalı rakamlar ifade ediliyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yüksek Seçim Kurulu’nun 21 gözlemci ile takip ettiği, Ulusal Birlik Partisi’nin adayları belirlemek için geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği milletvekili aday belirleme kurultayıyla ilgili tartışmalı rakamlar ifade ediliyor. 

Kıbrıs Postası, 23 Aralık tarihinde Vatan Mehmet imzasıyla yayımladığı haberinde, Ulusal Birlik Partisi’nin gerçekleştirdiği aday belirleme seçiminde ortaya çıkan ilginç rakamsal farklılıkları ortaya koydu. Habere göre, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) hem kurultayında hem de milletvekilliği adaylığı belirleme sürecinin ikisinde de “aynı sayıda” yani 8 Bin 727 üyenin oy kullanmasının hem düşündürücü olduğu hem de normal koşullarda mümkün olamayacağı değerlendiriliyor…

İlçelerde toplam oy kullanan üye sayısı 8 Bin 727 kişi olması nedeniyle “her bir üyenin bölgelerin ağırlıklarına göre kullanmış olduğu tercih sayıları” ile “ilçe bazında adayların almış olduğu toplam tercih sayılarının eşit olması” gerekiyor ancak bu sayı da tutmuyor. Vatan Mehmet’in hazırladığı haberinde, bölge bölge oy verme sayıları da yazılarak, verilen rakamların matematiksel sağlaması da yapılıyor. Yapılan sağlamada, resmi açıklama ile oy sayılarının örtüşmediği gözlemleniyor.

Vatan Mehmet’in Kıbrıs Postası’ndaki haberini okumak için tıklayınız.

Seçimleri YSK takip etti

Yüksek Seçim Kurulu, Siyasi Partiler Yasası gereği diğer partilerde olduğu gibi UBP’nin kurultayında da aktif görev yaptı. UBP aday adaylık seçimini Yüksek Seçim Kurulu’ndan 21 gözlemci izledi. Yüksek Seçim Kurulu gözlemcileri, pusulaların sayım işleminde, çarşaf listelerin işlenmesinde ve çarşaf listelerin bilgisayara kayıtlarında bir fiil gözlemlemcilik yaptı. YSK görevlilerinin işi ise, Divan Başkanı’nın sonuçları açıklamasından, divanın kapanması ardından sona erdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık