AktüelAnalizMüzakerelerYorgos Kaskanis Yazdı: Müzakerelerin İkinci Turunda Bambaşka Bir Mustafa Akıncı Vardı

Yorgos Kaskanis- Politis Gazetesi “Müzakerelerin ikinci turunda bambaşka bir Mustafa Akıncı vardı” – “Niko bitirdik, uyumaya gidiyorum” “Re Mustafa, çocuklarımızı ve torunlarımızı düşünelim…’ Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu dramatik yalvarışı, gözü yaşlı ve derin bir hayal kırıklığı yaşamış bir insan görüntüsünün kelimelerle anlatımıydı. Cumhurbaşkanının karşısında soğuk bakışlarıyla Mustafa Akıncı oturuyordu. Anastasiadis ‘bu gece binlerce insan çözüm ve barış için toplandılar’ diye ısrar ederek, Çetinkaya’da yapılan büyük mitinge atıf yaptı. Kıbrıslı Türk lider Anastasiadis’in bu söylemine alaycı bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Yorgos Kaskanis- Politis Gazetesi

“Müzakerelerin ikinci turunda bambaşka bir Mustafa Akıncı vardı” – “Niko bitirdik, uyumaya gidiyorum”

“Re Mustafa, çocuklarımızı ve torunlarımızı düşünelim…’ Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu dramatik yalvarışı, gözü yaşlı ve derin bir hayal kırıklığı yaşamış bir insan görüntüsünün kelimelerle anlatımıydı. Cumhurbaşkanının karşısında soğuk bakışlarıyla Mustafa Akıncı oturuyordu.

Anastasiadis ‘bu gece binlerce insan çözüm ve barış için toplandılar’ diye ısrar ederek, Çetinkaya’da yapılan büyük mitinge atıf yaptı. Kıbrıslı Türk lider Anastasiadis’in bu söylemine alaycı bir yanıt verdi: ‘Hade, binlerce kişi değil, sadece birkaç yüz kişiydi toplananlar.’

Cam artık çatlamıştı. O anda yalnızca süreç değil, iki liderin bu 18 ay boyunca aralarında kurmuş oldukları insani ilişki de çökmüştü.

Ancak Anastasiadis Salı gününe bir saat kala son bir çaba daha sarf etti. ‘Sana son bir öneri re Mustafa…’ dedi. Kıbrıslı Türk lider gitmek için ayağa kalkmıştı bile… Mustafa Akıncı bunun üzerine ‘Niko, bitirdik. Ben yorgunum, uyumaya gidiyorum. Dün akşam hiç uyumadım’ cevabını verdi. Ancak Akıncı diğerlerinin telkini üzerine nezaketen oturmayı ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in önerisini dinlemeyi kabul etti ama bu öneriyi de reddetti. Müzakerelerin içinde yer alan kişilerden aldığımız yorum ‘Bambaşka bir Akıncı’ydı. Onca ay müzakere ettiğimiz Akıncı ile hiçbir alakası yoktu. Kanı donmuş bir şekilde görüşüyordu’ şeklinde yorum yaptılar.

Başarısızlık

Pazartesi sabahı kriterler üzerinde özlü bir görüşme yapıldığı görülürken, ilerleme kaydedilmemesine rağmen herkes, son anda yapılacak manevraları bekliyordu. Akşam saatlerinde durum başarısızlığa doğru gittiğimizin sinyallerini verdi.

Mustafa Akıncı anlaşmanın sağlanmasına müsaade etmeyecek rakamlara yapışıp kaldı. Geçtiğimiz hafta iki taraf geriye dönecek göçmenlerin sayısında anlaşmanın yakınına gelirken (Kıbrıslı Türkler 74.000 derken, Kıbrıslı Rumlar 90.000 diyordu), Kıbrıslı Türk lider 2. Mont Pelerin’e 55.000 rakamı ile geldi. Yapılan uzun tartışmaların ardından bu rakam 65.000 ile 78.000 oldu. Yani iki taraf arasında 13.000 kişilik bir fark vardı. Kıbrıs Rum heyetin yaptığı hesaplara göre bu, Omorfo’nun iade edilmemesine atıf yapıyordu. Sabahın ilk saatlerine kadar bu farkın azaltılması mümkün olmadı. Mustafa Akıncı tek bir adım atmadı.

Dayanamadı

Hakim olan görüş şu ki, Kıbrıslı Türk lider geçtiğimiz hafta gösterdiği cesaret ve gücü muhafaza edemedi. Kabul ettiği %28,2-%29,2 oranı, görülen o ki Türkiye’nin onayı dışındaydı ve bu sefer taleplerini göçmen sayısına odakladı. Omorfo’nun planları dışında olduğunu ortaya koydu.

Bir noktadan sonra Kıbrıs Türk tarafı bu süreci bitirmek istediğini gösterdi. Yemek için ara verdiler, Eide ayrı ayrı görüşmelerle devam etti, ardından tekrar sabah 1.00’de masaya geldiler. Sürecin bitimiyle Kıbrıs Türk heyeti üyeleri rahat bir nefes aldı.”

http://politis.com.cy/article/niko-teliosame-pao-na-kimitho—agnoristos-o-akintzi#.WDVeA-Hi85U.facebook

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık