AktüelSanatYorgos Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu

Eğitim Hizmet Komisyonu'nun yaptığı açıklama ile resim öğretmeni Yorgos Gabriel’in web sitesinde yer alan ve komiteye göre, Kıbrıs'ın devlet ve dini kurumlarını, dini sembollerini ve tarihi ve ulusal şahsiyetlerini aşağılayan ve rencide eden türde eserlerde yayınlanması nedeniyle özür dilemesi yönündeki kararı tepkiye neden oldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Eğitim Hizmet Komisyonu’nun yaptığı açıklama ile resim öğretmeni Yorgos Gabriel’in web sitesinde yer alan ve komiteye göre, Kıbrıs’ın devlet ve dini kurumlarını, dini sembollerini ve tarihi ve ulusal şahsiyetlerini aşağılayan ve rencide eden türde eserlerde yayınlanması nedeniyle özür dilemesi yönündeki kararı tepkiye neden oldu.

Meclis Başkanı Annita Dimitriou, Demokrasi ve Eğitimin herhangi bir sanat formu tarafından tehdit edilmediğini ve sanatsal ifadelerinden dolayı kimsenin zulme uğramaması gerektiğini belirtti.

DİSİ meclis temsilcisi Nikos Tornaritis, ressam Gabriel’in karşı karşıya kaldığı zulümden bahsetti. Tornaritis ayrıca, sanatsal yaratım özgürlüğünün dokunulmaz olduğunu söyledi.

Akel Genel Sekreteri Stefanos Stefanou, Avrupa’da kitaplardan sayfa yırtan, sanatçıların eserlerini sansürleyen ve boş zamanlarında boyadıkları eserler için öğretmenlere dava açan bir ülke olduğunu belirtiyor.

Stefanos Stefanou, bu ülkenin Anastasiadis – DİSİ döneminde Kıbrıs olduğunu belirtti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopoulos, herkesin herhangi bir sanatsal ifade için fikir ve duyarlılığa sahip olma hakkına sahip olduğunu, ancak bu ifadenin yargılanamayacağını belirtti.

Ekoloji Hareketi başkanı Haralambos Theopemptou, öğretmene yapılan özür çağrısını kabul edilemez olarak nitelendirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık