AktüelGazedda'nın GündemiÖzel HaberYolsuzluklar geçmiş yıllara göre azaldı

Amerikan Elçiliği tarafından hazırlanan İnsan Hakları 2018 raporunda yolsuluklara da yer verildi. Raporda, yasaların uygulanmadığı kayıt altına alınırken, yolsuzlukların geçtiğimiz yıllara göre azaldığının altı çizildi. İşte raporun yolsuluklarla ilgili kısmı: Bölüm 3: Devlette Yolsuzluk ve Şeffaf Olmama “Yasa”, yolsuzluk yapan resmi görevlilere cezai yaptırım sağlar. Fakat yetkililerin bu “yasayı” etkili bir şekilde uygulamayarak yolsuzlukların cezasız bırakıldığı da olmaktadır. Gözlemciler, yasama ve yürütme organlarında genel olarak yolsuzluk, adam kayırma ve şeffaf olmama gibi ciddi sorun olduğunu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Amerikan Elçiliği tarafından hazırlanan İnsan Hakları 2018 raporunda yolsuluklara da yer verildi. Raporda, yasaların uygulanmadığı kayıt altına alınırken, yolsuzlukların geçtiğimiz yıllara göre azaldığının altı çizildi.

İşte raporun yolsuluklarla ilgili kısmı:

Bölüm 3: Devlette Yolsuzluk ve Şeffaf Olmama

“Yasa”, yolsuzluk yapan resmi görevlilere cezai yaptırım sağlar. Fakat yetkililerin bu “yasayı” etkili bir şekilde uygulamayarak yolsuzlukların cezasız bırakıldığı da olmaktadır.

Gözlemciler, yasama ve yürütme organlarında genel olarak yolsuzluk, adam kayırma ve şeffaf olmama gibi ciddi sorun olduğunu bildirdi; ancak yolsuzluğun geçmiş yıllara göre azalmış göründüğünü de eklediler. Ağustos ayında eski “devlet elektrik kurumu müdürü”, gücünü kötüye kullanma, kuruma zarar verme, yanıltıcı ifadeler, yönetmeliğe karşı operasyon düzenleme ve usulsüz fazla mesai ödemeleri yapmaktan tutuklandı. Kefaletle serbest bırakılarak soruşturma yıl sonunda devam etti.

Yasa”, tüm devlet çalışanlarının zenginlik ve mal varlıklarını beyan etmelerini talep eder. “Yasa”, “bakanlar konseyi”, “hakimler”, “savcılar”, “ombudsman”, “başsavcı” ve “başsavcılık üyesi” gibi seçilme usulü göreve gelmiş kişileri kapsar. Söz konusu yasaya göre, her beş yılda bir bu çalışanlar, aylık maaşlarının en az 5 katı olan tüm taşınır ve taşınmaz mal varlıklarını, para ve hisse senedini beyan etmekle mükellef olmakla birlikte, aynı zamanda kendilerine, eşlerine veya velayeti kendilerinde olan çocuklarına ait olan tüm alacak ve verecekleri de beyan ederler.

Bu beyan halka açık değildir. Bir bildirimin geçerliliği sona erdiğinde, çalışan servetini 30 gün içinde ifşa etmek için yazılı bir uyarı alır. Eğer uyarı alan kişi bunu 30 gün içerisinde yerine getirmezse söz konusu kişiye yetkililer tarafından Başsavcılık’a şikayette bulunulur. Beyan vermeme cezası 5.000 Türk Lirası veya üç ay hapis cezası veya her ikisini de olabilir. Gizliliğin ihlal edilmesi durumunda, çalışanlar 10,000 Türk Lirası veya 12 ay hapis cezası veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.

Gazeddakıbrıs için çeviren: Aycan Akcin

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık