AktüelEkolojiYaşamYokoluşun başladığı yerde Yokoluş İsyanı

Britanyalı Yokoluş İsyanı (Extinction Rebellion) grubu iklim değişikliği konusunda hükümeti harekete geçmeye çalışıyor. Bianet‘in haberine göre ilk eylemlerini 31 Ekim günü Londra’da parlamento binasına giden yolları kapatarak gerçekleştirdiler. Hükümet harekete geçene dek kadar sivil itaatsizlik eylemlerine devam edeceklerini belirtiyorlar. 17 Kasım’da gerçekleştirecekleri İsyan Günü (Rebellion Day) için gün sayılıyor. Hükümetlerarası İklim Paneli’nin (IPCC) altı binin üzerinde bilimsel çalışmayı inceleyerek hazırladığı 1,5°C Küresel Isınma Özel Raporu geçtiğimiz ay hükümetler tarafından onaylanmıştı. Rapora göre küresel ısınmayı 1,5°C’de tutarak,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 8, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Britanyalı Yokoluş İsyanı (Extinction Rebellion) grubu iklim değişikliği konusunda hükümeti harekete geçmeye çalışıyor.

Bianet‘in haberine göre ilk eylemlerini 31 Ekim günü Londra’da parlamento binasına giden yolları kapatarak gerçekleştirdiler. Hükümet harekete geçene dek kadar sivil itaatsizlik eylemlerine devam edeceklerini belirtiyorlar. 17 Kasım’da gerçekleştirecekleri İsyan Günü (Rebellion Day) için gün sayılıyor.

Hükümetlerarası İklim Paneli’nin (IPCC) altı binin üzerinde bilimsel çalışmayı inceleyerek hazırladığı 1,5°C Küresel Isınma Özel Raporu geçtiğimiz ay hükümetler tarafından onaylanmıştı.

Rapora göre küresel ısınmayı 1,5°C’de tutarak, 2°C ve üzeri sıcaklık artışlarına göre birçok önemli iklim değişikliği etkisi önlenebilir ancak iklim değişikliği felaketini önleyebilmek için yalnızca 12 yıl var.

Yokoluşun başladığı yerde Yokoluş İsyanı

İklim değişikliği ile mücadelede dünya çapında bir mücadele gerektiğini belirten Yokoluş İsyanı, “hareketin endüstri devriminin başladığı Birleşik Krallık’ta başlaması gerektiğini” belirtiyor.

Dünyaya kendilerini duyurdukları ilk çağrı metinlerine “Umut Ölür Eylem Başlar” başlığını atan grup, harekete geçmek için zaman kalmadığının altını çiziyor.

Umut Ölür Eylem Başlar

* Grubun manifestosu: 

“Eşi benzeri görülmemiş bir küresel aciliyet hali ile karşı karşıyayız. Çocuklarımız ve ülkemiz vahim tehlike altında.

“Gezegen ekolojik krizin içinde, biz de bu gezegenin deneyimlediği altıncı kitlesel yokoluş olayının ortasındayız. Bilimciler ani iklim çöküşü dönemine girmiş olabileceğimiz inancındalar.

“Şu anda Yeryüzünün atmosferi, endüstri çağı öncesi seviyelerden 1°C daha sıcak. Paris anlaşmasında üzerinde anlaşmaya varılan 2°C derecelik ısınmanın altında kalması ihtimali de çok zayıf.

“Son projeksiyonlar gösteriyor ki 3 derecelik bir ısınmaya, hatta potansiyel olarak bundan çok daha fazlasına doğru gidiyoruz

“Birleşik Krallık’ta bugün yaşamakta olan çocuklar sellerin, orman yangınlarının, aşırı hava olaylarının, alınamayan hasatların ve bir de, baskılar bu kadar büyük olunca, toplumun kaçınılmaz çöküşünün sonucu olarak, hayal bile edilemeyecek dehşetengiz olayların içinde kalacaklar.

“Geleceğin bize arzettiği bu tehlike karşısında hiçbir hazırlığımız yok.

“İnkar zamanı geçti artık – iklim değişikliği hakkındaki gerçeği biliyoruz biz, halihazırdaki biyolojik mahvoluş gerçeğini de biliyoruz.

“O gerçekliği doğru kabul ederek harekete geçmenin zamanıdır şimdi.

“Bu doğruyla birlikte yaşamak, bizlerin nasıl bir davranış kalıbı içinde olmamızı gerektiriyor peki? Elinden gelen her şeyi yaptığını bilerek mi öleceksin?”

Çevirinin tam metni için: http://acikradyo.com.tr/acik-gazete/yokolus-isyani

Birleşik Krallık’tan talepleri ise olağanüstü hal ilan edilmesi, 2025’e kadar sıfır karbon ekonomisine geçilmesi ve gerekli adımları kararlaştırmak ve denetlemek için sıradan insanlardan oluşan bir Yurttaşlar Meclisi kurulması.

İsteklerinin yerine getirilmesi için insanları hem bireysel hem de kitlesel sivil itaatsizlik yöntemleri kullanmaya çağırıyorlar. Gözaltına alınma ve tutuklamayı göze aldıklarını belirtiyorlar.

31 Ekim günü ilk sivil itaatsizlik eylemi olarak Parlamento binasına giden yolları kapatan Yokoluş İsyanı grubundan 15 kişi gözaltına alınmıştı. Ancak eylemlerine hız kesmeden devam ediyorlar. İçlerinde sivil itaatsizliğe dair eğitimlerin de yer aldığı eylem takvimlerine https://risingup.org.ukadresinden ulaşabilirsiniz.

17 Kasım’da ise iklim değişikliğinin yaratacağı faciaya ve ekolojik çöküşe karşı duyarsız davranan hükümete karşı en büyük sivil itaatsizlik eylemlerini ortaya koyacakları İsyan Günü (Rebellion Day) gerçekleşmesi planlanıyor. (EÜ/BK)

Kaynak:

https://bianet.org/bianet/ekoloji/202440-iklim-degisikligine-karsi-yokolus-isyani

 

http://acikradyo.com.tr/acik-gazete/yokolus-isyani

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık