AktüelDünyaEkoloji‘Yokoluş İsyanı’ndan çarpıcı eylem

Fransa’nın başkenti Paris’te “Extinction Rebellion” (Yokoluş İsyanı) hareketinin üyeleri, Trocadero basamaklarına kanı temsil eden kırmızı boya döktü. Amaç, hızlı bir şekilde gerileyen biyoçeşitliliğe dikkat çekmek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 13, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Birleşik Krallık’ta ortaya çıkan Extinction Rebellion hareketi Fransa’ya da uzandı. Biyoçeşitlilikteki gerilemeye dikkat çekmek isteyen hareketin üyeleri Eiffel Kulesi’nin karşısındaki ünlü Trocadero’da basamaklara kırmızı boya döktü.

Çoğu genç, karalar giyen eylemciler, 300 litre kırmızı boyayı, çok sayıda turistin ve polislerin bakışları önünde basamaklara boşalttı.

Climate activists spilled fake blood on the famous Trocadero esplanade opposite the Eiffel Tower

Eylemciler üzerinde “6. kitlesel yokoluşa hayır” yazılı siyah bir pankart açtı.

Fransa’nın Bordeaux kentinde de aynı hareketin altı üyesi, Ticaret ve Sanayi Odası’na büyük bir pankart asarken gözaltına alındı.

“Extinction Rebellion France” hareketi, 2018 sonbaharında Birleşik Krallık’ta ortaya çıktından sonra bir kaç ay önce Fransa’da da kuruldu. Bu hareket, şiddetsiz sivil itaatsizlik eylemleri ile hükümetleri ve yetkilileri iklim ve ekoloji krizine yanıt olmaya çağırıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©