AktüelGazedda'nın GündemiYKP’den Tatar’a: “Kandır çocuğu da Taksim istesin!”

"Buna softa şaşırtmasının daniskası derler."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 14, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

YKP, 11 Ocak tarihinde meydana gelen depremin ardından cumhurbaşkanlığı binasının duvarlarında depremden dolayı çatlaklar oluştuğu ve tehlike arzettiğini iddi eden Cumhurbaşkanlığı açıklamasını “ilginç bir açıklama” olarak niteleyerek, Türkiye tarafından seçtirilmiş cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a “kandır çocuğu da taksim istesin” diye seslendi.

YKP Boykot Eylem Komitesi adına Emir Taşcıoğlu’nun açıklaması şöyle:

11 Ocak tarihinde meydana gelen 6.4 şiddetindeki deprem ülkemizin birçok noktasında hissedilmesine rağmen herhangi bir hasara veya can kaybına neden olmadı. Buna rağmen Cumhurbaşkanlığından ilginç bir açıklama yapıldı. İlginçti çünkü Kıbrıs’ın genelinde hiçbir hasara sebep olmamasına rağmen cumhurbaşkanlığı binasının duvarlarında depremden dolayı çatlaklar oluştuğu ve tehlike arzettiği açıklandı.

Dahası, cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir “Deprem Komitesi” oluşturulduğu ilk kez kamuoyuna duyuruldu. Bu komitenin de çevre binaların zemin incelemesini yaptığı söylendi. Bu açıklama, son zamanlarda gündemde olan Külliye tartışmalarıyla birlikte değerlendirildiğinde perde gerisinde nelerin kotarılmaya çalışıldığı çok daha iyi anlaşılmaktadır. Eskiler böyle durumlar için “Kandır çocuğu da taksim istesin” derlerdi. Senaryo şu; güya deprem cumhurbaş-kanlığı binasına zarar verdi ve bina tehlike arzeder duruma geldi yalanını uydurarak yeni saraya nam-ı diğer külliyeye ihtiyaç var demeye getiriyorlar. Buna softa şaşırtmasının daniskası derler. Bu hasarı kim tesbit etti? “Sor bana söyleyim sana” mantığıyla ısmarlama rapor hazırlayan varlığı bile belli olmayan deprem komitesi mi?

May be a cartoon of 1 person, standing and text that says "#HERYERDEDİRENİŞ KÜLLİYE'N HAYIR! Kayyum'a Saray Lefkoşa'ya Ayar ÇEKEMEZSİN Ey Ankara! BU BOYKOT SEÇİM VAR! YKP"

Bu gibi konularda bilimsel ve tarafsız rapor veren otoritenin Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) olduğunu herkes bilir. Nitekim birlik çatısı altında yer alan Yer Bilim ve İnşaat Mühendisleri Odaları cumhurbaşkanlığından yapılan bu art niyetli açıklamaya tepki gösterdiler ve nasıl bir zihniyet tarafından yönetilemediğimize işaret ettiler. Bu ada yarısındaki teslimiyetçi yönetim zihniyetinin iflas ettiğini gösteren durumlardan sadece biridir bu açıklama. Kendi ülkesindeki teknik kurumlara ve örgütlere değer vermediğini ve saygı duymadığını gösteren yeni bir örnek. Tıpkı Pandemi Hastanesini, tıpkı yeni cezaevini, tıpkı çeşitli yolları  projesiz ve denetimsiz yaptıkları gibi. Bu durum bir kez daha yönetenlerin ve karar vericilerin deniz aşırı yerlerde olduğunu alenen göstermektedir. Kendi kurumlarına ve yetişmiş insan kaynağını yok sayan böylesi teslimiyetçi yapıya bu çevrelerden “oy moy yok” diyoruz.

YKP olarak, bir kez daha iradenin bizde olmadığının, işlerin talimatla yürütüldüğü böylesi bir yapıya tepkilerin boykot ile ortaya konmasının önemine dikkat çekeriz.

YKP olarak, hali hazırda müdahale edilmiş bu seçimden hayır gelmez diyoruz! İrademize ve geleceğimize sahip çıkmak için “her cephede direniş” ilkesiyle herkesi boykot cephesinde direnmeye çağırırız.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık