AktüelYüzleşmeYıkıcı politik dile rağmen, yurttaşlar yine birlikte!

Kıbrıs’ın iki yakasından yurttaşlar, Maraş’ın telli bölgesinde bir araya gelerek ‘birlikteyiz’ mesajı verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın iki yakasından yurttaşlar, Maraş’ın telli bölgesinde bir araya gelerek ‘birlikteyiz’ mesajı verdi. Maraş’ın 74 öncesi sakinlerinin de katılım gösterdiği etkinlikte, Mağusa’yı bir bütün olarak gören yurttaşlar, kentin geleceğini konuşacak. 

Karşılıklı ithamlara, yıkıcı politik dile rağmen aklı selim bir biçimde düşünmek isteyen sivil yurttaşların ‘birlikteyiz’ sloganıyla bir araya geldiği etkinlik, 18.00’de başladı. 

Konuyla ilgili daha önce hazırlanan ortak deklerasyonda, ülkenin yeniden birleşmesini hedefleyen birey ve örgütlerle toplumlar arası bir platform oluşturma hedefi olduğu da duyurulmuştu. Deklerasyonda şunlar kaydedilmişti:

Birlikteyiz

Son gelişmeler, Kıbrıs’ın geleceğinin büyük ölçüde kapalı Maraş’taki duruma bağlı olduğunu gösterdi. Tellerle çevrili Maraş bölgesinin yasal sakinlerinin haklı taleplerini desteklemek için yanyana durma ihtiyacı hissediyoruz.

Ada halkı olarak, iki kurucu toplumun siyasi eşitliğini sağlayan iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon oluşturmasına olanak sağlayan ilgili BM parametreleri altında adanın yeniden birleştirilmesini, sorunun uygulanabilir ve barışçıl bir çözümü olarak değerlendiriyoruz.

Ada halkı olarak hedefimizi desteklemek için şu noktaları vurguluyoruz:

* Yukarıda belirtilen ilgili BM parametreleri kapsamında kapsamlı bir çözüm talep etmeye devam edeceğiz.

* Güven artırıcı önlemleri yeniden birleşme sürecinin ayrılmaz bir 

parçası olarak kabul ediyoruz ve tarafların resmi müzakerelerin aşamasına bakılmaksızın somut ve kabul edilebilir önlemler almaya davet ediyoruz.

* Ada halkını, nereden gelirse gelsin suçlama oyunlarına ve çözüm karşıtı eylemlere karşı tavır almaya çağırıyoruz.

* Uluslararası toplumu, adadaki çözüm güçlerini desteklemek için siyasi iradelerini göstermeye ve çözüm güçlerinin Kıbrıs’ın geleceğindeki belirleyici rolünü kabul etmeye çağırıyoruz.

Bu vesileyle, ülkemizin yeniden birleşmesini talep eden örgütler ve bireylerden oluşan bir toplumlararası platform oluşturma niyetimizi ilan ediyoruz. Önceliklerimizi şeffaf bir şekilde belirlemek ve ülkemizin bölünmesine karşı mücadele etmek için her ay Maraş’ın tellerle çevrili bölgesinde genel katılıma açık buluşmalar yaparak ileriye dönük hareketlerimizi oluşturacağız…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık