koronavirusYetkililer, hastaneye yatışlarda yaşanan artıştan korkuyor

Hastaneye yatışlardaki artış adayı “kritik bir duruma” götürebilir. Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri, bugün koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın dördüncü dalgayı yaşadığını ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hastaneye yatışlardaki artış adayı “kritik bir duruma” götürebilir. Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri, bugün koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın dördüncü dalgayı yaşadığını ifade etti.

Vaka sayılarındaki artış, odağı devlet hastanelerine yöneltti. Perşembe günü tespit edilen 993 vaka ile rekor kıran Kıbrıs Cumhuriyeti’nde gözler hastanede.

Hükümetin danışmanlarından biri olan Dr. Maria Koliou’ya göre, Kıbrıs virüsün dördüncü dalgasından geçiyor. Kıbrıs’ta hastane yatağı, solunum cihazı ve Hemşirelik personeli sıkıntısı yaşanmaya başlarsa durumun kritik hale geleceğini söyledi.

Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü (OKYPY) Sözcüsü Charalambos Charilaou, CYBC’ye yaptığı açıklamada, hastaneye yatışların 300’ü aşması durumunda sorunların ortaya çıkabileceğini belirtirken, Pazar günü itibariyle, devlet hastanelerinde 139 hasta bulunuyordu. Öte yandan hastaların 34’ünün durumunun ağır olduğu da ifade edilirken, 13’ünün ise entübe edildiğini kaydetti.

Charialou birçok hastanın diğer sağlık sorunları için de tedavi gördüğünü ifade ederek bu durumun Covid koğuşlarında bulunan yatak sayısını sınırladığını, buna ek olarak sağlık uzmanlarının yüzde 25’inin ise şu sıralarda izinde olduğunu kaydetti.

Charialou hasta sayısının artması durumunda sağlık profesyonellerinin izin taleplerinin geri çevrilmesinin söz konusu olduğunu da ifade ederek, virüsünü yayılmasının önlenmesi için aşılamanın tamamlanması gerektiğini kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık