AktüelDünyaYeşiller’in yükselmesi Almanya’da dengeleri değiştirdi

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Andrea Nahles’in istifasının ardından SPD’nin üst düzey politikacıları, Başbakan Angela Merkel’in muhafazakar partisiyle girdikleri kırılgan ‘büyük koalisyon’a alternatif olarak sol partilerle olası bir üçlü koalisyona ışık yaktı. Alman Yeşiller’in Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ve ülkedeki son anketlerde yaşadığı büyük çıkış ve SPD’nin yeni bir koalisyon için yönünü sola çevirmesi, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki siyasi dengelerin değişeceği yorumlarını beraberinde getirdi. SPD’deki üst düzey isimler, hızla yükselişe geçen ve bazı anketlere göre...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 10, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Andrea Nahles’in istifasının ardından SPD’nin üst düzey politikacıları, Başbakan Angela Merkel’in muhafazakar partisiyle girdikleri kırılgan ‘büyük koalisyon’a alternatif olarak sol partilerle olası bir üçlü koalisyona ışık yaktı.

Alman Yeşiller’in Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ve ülkedeki son anketlerde yaşadığı büyük çıkış ve SPD’nin yeni bir koalisyon için yönünü sola çevirmesi, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki siyasi dengelerin değişeceği yorumlarını beraberinde getirdi.

SPD’deki üst düzey isimler, hızla yükselişe geçen ve bazı anketlere göre Merkel’in partisi CDU’yu da geçerek 1. sıraya yükselen Alman Yeşiller ve komünistlerin çoğunlukta olduğu Sol Parti ile koalisyona sıcak bakıyor.

SPD’den Malu Dreyer, “Güvenirliğimizi artırmak için yeni bir imaja ihtiyacımız var. Seçeneklerimizden birisi Yeşiller ve Sol Parti ile koalisyona gitmek” şeklinde konuştu.

Üçlü sol koalisyon ülkede ulusal çapta henüz denenmemiş bir siyaset tarzı. Avrupa’nın en büyük merkez-sol partilerinden SPD, geçmiş yıllarda siyasi tercihini Merkel’in Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partisi gibi muhafazakar gruplarla koalisyon yapmaktan yana kullandı.

Sol koalisyon erken seçimleri beraberinde getirebilir

Söz konusu yeni bir sol koalisyon ise tekrar aday olmayacağını açıklayan Merkel’in koltuğunu daha erkenden sallayabilir. Sol koalisyonun 2021’de yapılması planlanan seçimleri daha erkene alabileceği belirtiliyor. Böylesi bir durumda ise bir azınlık hükümeti veya ‘üçlü sol ittifak’ hükümetteki gücü eline alabilir.

SPD’nin Başkan Yardımcısı Ralf Stegner Alman yerel basınına, olası bir sol ittifakı “muhafazakar koalisyona stratejik bir alternatif” olarak gördüğünü açıkladı.

Almanya’da hükümet ortağı SPD, Avrupa Parlamentosu ve Bremen Eyalet Meclisi seçimlerinde ciddi düşüş yaşamıştı. Bunun ardından SPD lideri Nahles geçen hafta, partisinden yeterli desteği görmediği için istifa edeceğini açıklamıştı.

Uzmanlar, SPD’nin parti içi yaşadığı ‘karışıklık’ nedeniyle Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da politikanın dengelerinin değişeceği ve siyasetin sola kayacağı yorumlarını yapıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..