AktüelEkolojiYeryüzü çocukları ayakta: İklimi değil sistemi değiştir

Dünya'nın dört bir yanından başını çocukların çektiği iklim grevleri gerçekleşiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 20, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Dünya’nın dört bir yanından başını çocukların çektiği iklim grevleri gerçekleşiyor.

BM iklim Zirvesi öncesi tüm dünyadan karbon salınımlarının durdurulması ve iklim krizine dair acil eylem planlarının hayata geçmesi yönünde çağrı yapılmakta.

Dünya genelinde yapılması planlanan İklim Grevleri Avustralya ve diğer Asya-Pasifik ülkelerinde binlerce öğrencinin katılımıyla başladı.

Yaklaşık 150 ülkede planlanan eyleme Türkiye’den de 15 ilde katılım olması bekleniyor. Eylemle hedeflenen ise tüm dünyada küresel iklim değişiminin etkilerine tek bir sesle dikkati çekmek.

İsveçli öğrenci aktivist Greta Thunberg’in başlattığı cuma grevleri Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi öncesi tüm dünyada yapılarak liderlerden çevre felaketini engellemek için bir an evvel harekete geçmeleri isteniyor.

Eylemin zirve noktası ise uçağa binmemek içim yelkenli sürat teknesiyle 15 günde İngiltere’den New York’a giden Thunberg’in Birleşmiş Milletler önündeki eyleme katılarak konuşma yapması olacak.

Avustralya’daki eylemlerle ilgili bir paylaşım yapan Thunberg kalabalığın giderek artacağını ve diğer ülkelerden de paylaşımlar yapılmasını istedi.

İlk iklim grevi Avusturya’da gerçekleşti.

Image may contain: 4 people, crowd and outdoor

Tasmanya Hobart’da gerçekleşen eyleme 22000 kişinin katıldığı ifade edildi.

Kıbrıs

Mağusa’da gençler iklim grevinde
Lefkoşa’da gençler iklim grevinde

Glasgow

Image may contain: 14 people, crowd and outdoor

Uganda

Image may contain: one or more people, crowd and outdoor

Wakiso District, Uganda.

Freiburg

Dublin, Ireland.

Islamabad, Pakistan

Athens, Greece

Hamburg

Image may contain: one or more people, crowd and outdoor

Africa

Image may contain: 1 person, crowd, tree, sky and outdoor

Thailand

Image may contain: 4 people, people smiling, people standing, crowd, sky and outdoor

India

Image may contain: 12 people, crowd and outdoor

Dhaka, Bangladesh

Image may contain: 20 people, people smiling, people standing

Vanuatu

İstanbul:

https://yesilgazete.org/blog/2019/09/20/istanbulda-yagmur-grevcileri-etkileyemedi/

Daha fazlası için:

https://yesilgazete.org/blog/2019/09/20/milyonlar-iklim-icin-bir-arada-komuru-degil-kapitalizmi-yakalim/

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©