AktüelGazedda'nın GündemiYepyeni bir Atama Başbakan yolda

Atama Başbakan Ersan Saner’in siyasi arenadan temizlenmesinin ardından yepyeni bir atama başbakan yolda. Atanmış Cumhurbaşkanı Ersan Saner, hükümeti kurma görevini, adı jet skandalına karışan ve halen aklanmayan Ünal Üstel’e verdi. 
Gazedda KıbrısMayıs 9, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atama Başbakan Ersan Saner’in siyasi arenadan temizlenmesinin ardından yepyeni bir atama başbakan yolda. Atanmış Cumhurbaşkanı Ersan Saner, hükümeti kurma görevini, adı jet skandalına karışan ve halen aklanmayan Ünal Üstel’e verdi. Görevlendirme, Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu aracılığıyla duyuruldu.

Anayasa’nın kendisine verdiği yetkiye dayanarak yeni hükümetin oluşumuyla ilgili olarak Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle geçtiğimiz hafta istişarelerde bulunan Tatar’ın, bugün akşamüzeri saat 17.30’da UBP Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı’nda kabul ederek görüştüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Tatar, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Sn. Sucuoğlu ile istişarelerde bulunduktan sonra,  Anayasa’nın 106. maddesinin 2’nci fıkrasına dayanarak UBP Milletvekili Ünal Üstel’i yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi” denildi.

Üstel kabinesini 15 gün içinde Tatar’a sunması gerekiyor

Anayasa’nın 106 maddesinin 2’nci fıkrasının “Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini, güvenoyu alabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline verebilir” ifadelerini içerdiği de hatırlatıldı.

Anayasa uyarınca Üstel’in kabinesini 15 gün içinde Cumhurbaşkanı’na sunması veya görevi iade etmesi gerekiyor.

Ünal Üstel, halen İçişleri Bakanlığı’nı yürütüyor.

Sucuoğlu kararın Çarşamba günü açıklanacağını söylemişti

Ulusal Birlik Partisi (UBP) üyelerinin yüzde 60 oyuyla Genel Başkan seçilen Faiz Sucuoğlu, parti içinde kendisi dışında hükümet kurma görevi verilecek kişinin çarşamba günü Parti Meclisi’nde belirleneceğini söylemişti.

UBP Meclis Grubu toplantısı sonrası konuşan Sucuoğlu, toplantıda fikir jimnastiği yaptıklarını, hükümet kurma görevinin verilmesi için 2-3 kişinin adının geçtiğini söylemiş, “herhangi bir karar alınmadı. Hükümeti kuracak vekille ilgili konu Parti Meclisi ve Meclis grubunda yapılacak toplantılar sonrası Çarşamba günü belirlenecek. İsimleri geçen 2-3 arkadaş var. Kendileri açıklamadan benim açıklamam doğru olmaz. Kırmadan, dökmeden, kutuplaşmadan UBP’nin homojen yapısını bozmamak gerekir” demişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık