AktüelİnsanYaşamYeni Zelanda, keyif amaçlı esrar kullanımının yasallaşması için referanduma gidiyor

Yeni Zelandalılar esrarın keyif amaçlı kullanımını yasallaştırmak için referanduma gidiyor. Yeni Zelanda Adalet Bakanı Andrew Little tarafından yapılan açıklamada, 2020 yılında yapılacak olan genel seçimler sırasında, Yeni Zelandalıların keyif amaçlı esrar kullanımının yasallaşması oylanacağı bir referandum yapılması kararı aldıklarını açıkladı. Yeni Zelanda Adalet Bakanı Andrew Little, Yeni Zelanda vatandaşlarının 2020 yılındaki genel seçimler sırasında yapılacak olan referandumda, keyif amaçlı esrar kullanımının yasallaştırılması için oy verebileceğini duyurdu. Keyif amaçlı esrar kullanımını için referandum sözü, İşçi Partisi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 18, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yeni Zelandalılar esrarın keyif amaçlı kullanımını yasallaştırmak için referanduma gidiyor. Yeni Zelanda Adalet Bakanı Andrew Little tarafından yapılan açıklamada, 2020 yılında yapılacak olan genel seçimler sırasında, Yeni Zelandalıların keyif amaçlı esrar kullanımının yasallaşması oylanacağı bir referandum yapılması kararı aldıklarını açıkladı.

Yeni Zelanda Adalet Bakanı Andrew Little, Yeni Zelanda vatandaşlarının 2020 yılındaki genel seçimler sırasında yapılacak olan referandumda, keyif amaçlı esrar kullanımının yasallaştırılması için oy verebileceğini duyurdu.

Keyif amaçlı esrar kullanımını için referandum sözü, İşçi Partisi lideri ve başbakan Jacinda Arden’in, Yeni Zelanda Yeşiller Partisi ve Önce Yeni Zelanda Partisi ile koalisyon hükümeti kurulması sırasında verdiği sözler arasındaydı.

Yeni Zelanda’nın merkez sol partisi İşçi Partisi, Yeni Zelanda Yeşiller Partisi ve Önce Yeni Zelanda Partisi’nden oluşan koalisyon hükümetinin büyük ortağı konumunda.

Arden’in sözü sonrasında bir hafta içerisine, kanun koyucular, tıbbı amaçlı esrar kullanımına dair bir düzenleme yapılmıştı.

YENİ ZELANDA HALKININ 3’TE 2’Sİ KEYFİ ESRAR KULLANIMININ YASALLAŞMASINDAN YANA

Geçen sene yapılan anketlerde, Yeni Zelandalıların yaklaşık 3’te 2’sinin esrar kullanımının yasallaştırılmasından yana olduğunu ortaya koymuştu.

Kabinede alınan referandum kararı sonrasında bir açıklama yapan Little, “Ne zaman olacağını biliyoruz, bağlayıcı olacağına dair bir taahhüdümüz var ve bundan sonrasındaki soru, referandum sonrasındaki sürecin içerisindeki detayları nasıl dolduracağımız” şeklinde konuştu.Yeni Zelanda’nın merkez sol partisi İşçi Partisi, Yeni Zelanda Yeşiller Partisi ve Önce Yeni Zelanda Partisi’nden oluşan koalisyon hükümetinin büyük ortağı konumunda.

SWARBRİCK: YENİ ZELANDA HALKI, YILLARDIR BU ADIMI BEKLİYORDU

Yeni Zelanda Yeşiller Partisi’nin referandum kararını memnuniyetle karşıladığı biliniyor. Yeşiller Partisi sözcüsü Chloe Swarbrick konu hakkında yaptığı açıklamada, “Yeni Zelandalıların, hükümetin cannabis (kenevir) yasasında keyfi amaçlı esrar kullanımına imkan verecek şekilde bir değişikliğe gitmesini onayladığı sayısız kamuoyu anketi yaptık. Bu referandum, insanların ortaya koyduğu iradenin anlamlı bir yasal değişikliğe neden olabileceği fikrini sunma olanağı veriyor” dedi.

BRİDGES: GENEL SEÇİM ÖNCESİ DİKKAT DAĞITMAK AMACIYLA ALINMIŞ BİR KARAR

Öte yandan, keyif amaçlı esrar kullanımının yasallaşmasının oylanacağı referandumu, genel seçimlerle alakalı diğer konulardan dikkati dağıtma amaçlı alaycı bir hamle olarak niteleyen Önce Yeni Zelanda Partisi (NZF) lideri Simon Bridges, esrar tüketiminin yasallaştırılmasının, uyuşturucu kullanımını normalleştirmek anlamına geldiğini vurguladı.

MARİHUANA, YENİ ZELANDA’DA NE ÇOK TÜKETİLEN UYUŞTURUCU KONUMUNDA

Yeni Zelanda İlaç Vakfı’na göre, esrar ülke genelinde en fazla tüketilen yasadışı uyuşturucu konumunda.

YENİ ZELANDA, KEYFİ MARİHUANA KULLANIMI YASALLAŞTIRNA İLK ASYA ÜLKESİ OLACAK

Referandumdan esrar yasallaşması yönünde bir karar çıkması halinde, Yeni Zelanda, keyif amaçlı esrar kullanımı yasallaştıran ilk Asya-Pasifik ülkesi olacak.

Kanada, Hollanda ve İspanya gibi bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletletinde esrarı keyif amaçlı kullanmak yasal.

Öte yandan Tayland esrarın tıbbi kullanımını yasallaştıran ilk Asya ülkesi olmaya hazırlanıyor. Avusturalya da yakın zaman önce esrarın tıbbi amaçlı kullanımını yasallaştırmıştı, ancak ülkede bu maddenin keyfi kullanılmına izin verilmiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık