AktüelBilimUncategorizedYaşamYeni ve “daha doğru” dünya haritası, Japonya’da tasarım ödülü kazandı

Japon tasarımcı Hajime Narukawa’nın The AuthaGraph World Map isimli güncellenmiş ve hatalardan arındırılmış haritası, geçtiğimiz günlerde dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak anılan Japan’s Good Design Award‘un sahibi oldu. Haritada, 1569 yılında yapılan ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan dünya haritasında tespit edilmiş çeşitli ölçüm hataları düzeltilmiş olarak yer alıyor. Örneğin Afrika Kıtası, Grönland’ın on dört katı büyüklükte olmasına rağmen önceki haritada aynı ebatlarda gösteriliyordu. Şu ana dek yalnızca Japonya’daki okul kitaplarında kullanılan haritanın, küresel olarak kabul...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 8, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Japon tasarımcı Hajime Narukawa’nın The AuthaGraph World Map isimli güncellenmiş ve hatalardan arındırılmış haritası, geçtiğimiz günlerde dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak anılan Japan’s Good Design Award‘un sahibi oldu.

Haritada, 1569 yılında yapılan ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan dünya haritasında tespit edilmiş çeşitli ölçüm hataları düzeltilmiş olarak yer alıyor. Örneğin Afrika Kıtası, Grönland’ın on dört katı büyüklükte olmasına rağmen önceki haritada aynı ebatlarda gösteriliyordu. Şu ana dek yalnızca Japonya’daki okul kitaplarında kullanılan haritanın, küresel olarak kabul edilmesi için çeşitli revizyonlar bekleniyor.

Söz konusu harita özellikle yeryüzündeki su ve kara parçalarının doğru bir şekilde dikdörtgen bir formata yansıtmayı başarmasıyla yeni bir tekniği beraberinde getiriyor. Herhangi bir hata ya da eksilme olmadan tüm kıtaları ve okyanusları haritaya sığdırmayı başaran Narukawa, haritasının önümüzdeki yıllarda küresel ısınma ve iklim değişiklikleriyle birlikte güncellenmesi gerekeceğini dile getirdi.

Kaynak: Bantmag

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık