AktüelEkonomi PolitikPolitikaYemen’de Binlerce Öğretmen ‘Para Biriminin Değer Kaybı Nedeniyle’ Greve Gitti

Yemen’in doğusundaki Hadramevt kentinde ‘yerel para biriminin döviz karşısında değer kaybetmesi ve mevcut hayat pahalılığı nedeniyle maaşlarında iyileştirme yapılmasını’ isteyen binlerce öğretmen, kısmi grev başlattı. Sputnik’in haberine göre Hadramevt’teki ‘Ben Öğretmenim’ (Ene Muallim) Sendikası Başkanı Fahir Hüseyin bin Talib yaptığı açıklamada, “Bugün 3 gün sürecek kısmi greve giderek, planlı şekilde gerginliği tırmandırma yönündeki ikinci adımımızı atıyoruz” dedi. Hükümetin bu aydan itibaren memurların maaşlarına yüzde 30 zam kararının yetersiz ve kabul edilemez olduğuna işaret eden Bin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 9, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Yemen’in doğusundaki Hadramevt kentinde ‘yerel para biriminin döviz karşısında değer kaybetmesi ve mevcut hayat pahalılığı nedeniyle maaşlarında iyileştirme yapılmasını’ isteyen binlerce öğretmen, kısmi grev başlattı.

Sputnik’in haberine göre Hadramevt’teki ‘Ben Öğretmenim’ (Ene Muallim) Sendikası Başkanı Fahir Hüseyin bin Talib yaptığı açıklamada, “Bugün 3 gün sürecek kısmi greve giderek, planlı şekilde gerginliği tırmandırma yönündeki ikinci adımımızı atıyoruz” dedi. Hükümetin bu aydan itibaren memurların maaşlarına yüzde 30 zam kararının yetersiz ve kabul edilemez olduğuna işaret eden Bin Talib, öğretmenlerin maaşlarına yüzde 100 oranında zam yapılmasının istendiğini söyledi.Hükümetin öngördüğü zammın ülkedeki hayat pahalılığı ve ekonomik durumla uyumlu olmadığını vurgulayan Bin Talib,  hükümete söz konusu artışı yeniden gözden geçirmesi ve öğretmenlere ekonomik şartlarla uyumlu zam yapılması çağrısında bulundu.

Yemen’in doğusundaki Hadramevt kentinde öğretmenler salı günü “yerel para biriminin döviz karşısında değer kaybetmesi ve mevcut hayat pahalılığı nedeniyle maaşlarında iyileştirme yapılmasını” istemişti.

‘ÖĞRETMENLERİN HAK VE TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR’

Hadramevt’teki “Ene Muallim” adlı sendikadan yapılan yazılı açıklamada, “Yerli para biriminin döviz karşısında değer kaybetmesi ve hayat pahalılığından dolayı zor ekonomik şartlarda yaşam mücadelesi veren öğretmenlerin hak ve talepleri görmezden geliniyor. Bugün binlerce öğretmen olarak, kırmızı kurdele taşımak suretiyle 3 gün boyunca planlı şekilde gerginliği tırmandırma yönünde ilk adımı atıyoruz.” denilmişti.

Taleplere cevap verilmemesi halinde ikinci aşama olarak pazar günü itibariyle 3 gün sürecek kısmi greve başlanacağı, bundan da sonuç alınamaması durumunda kapsamlı ve tam bir greve gidileceği belirtilmişti.

YEMEN RİYALİ DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAYBEDİYOR

Yerel para birimi riyalin ciddi anlamda değer kaybettiği Yemen’de, ağustos ayı ortalarında 513 riyal seviyelerinde seyreden dolar, son günlerde hızlı şekilde değer kazanarak 600 riyale yükselmişti. Riyalin değer kaybetmesinin temel ürünler başta olmak üzere fiyatlarda ciddi artışa neden olduğu ifade ediliyor.

Yemen riyalinin döviz karşısında değer kaybetmesi ve hayat pahalılığı nedeniyle bir süredir başta geçici başkent Aden olmak üzere Hadramevt, Taiz, Ebyen, Dali ve Lahic gibi kentlerde gösteriler düzenleniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık