AktüelÖzel HaberYDÜ, Arkeolojik Sit Alanı’na okul inşa etmeye başladı

Yakın Doğu Okullar Grubu'nun 1 Eylül’de Yeniboğaziçi’nde açılacak olan kampüsünün inşaatına gerekli izinler alınmadan başlandığı öğrenildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çiğse Dedeoğlu

Yakın Doğu Okullar Grubu’nun 1 Eylül’de Yeniboğaziçi’nde açılacak olan kampüsünün inşaatına gerekli izinler alınmadan başlandığı öğrenildi. Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu konu ile ilgili GazeddaKıbrıs’a yaptığı açıklamada, söz konusu bölgenin Anıtlar Yüksek Kurulu(AYK) tarafından koruma altında olan 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olduğunu ve kuralların bu bölgede sadece müstakil evlerin yapılmasına izin verdiğini söyledi.

Refikoğlu, inşaat ruhsatı alabilmenin, Şehir Planlama Dairesi’nden belediye veya kaymakamlığa kadar uzanan bir süreç olduğunu ve bu projenin AYK tarafından ilk başta reddedildiğini söyledi. Hiçbir izin alınmadan, prosedür izlenmeden kaçak olarak başlayan inşaata belediye tarafından müdahale edilmediğini ve inşaatın bitmek üzere olduğunu aktardı.

Projeye onay verildi

Refikoğlu, bölgede bir inşaata başlamadan önce kazı ve araştırılma yapılması gerektiğini, bir bulguya rastlanmazsa uzmanların ‘konut’ yapılma için izin verebileceğini açıkladı.

Refikoğlu “ülkemizde normal bir vatandaş evine çivi dahi çıksa, hemen kapısına görevli gelir. Ruhsat almak için zaman ve emek harcar. Eğer devlet ‘devlet’ olsaydı, bu prosedürler herkes için aynı olurdu” diyerek bölgenin kültürel, tarihi ve arkeolojik açıdan önemini de vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık