AktüelMedya Odası“YDP’nin Kurultay Savaşı”na yeni bir haber sitesi de katıldı

Kurultay savaşlarında ortaya çıkan künyesiz haber sitelerine bir yenisi daha eklendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 22, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

GÜNCELLEME: Haber yapıldıktan bir süre sonra Haber Kuzey Kıbrıs’ın sahibi Tayfun Aydınlı editörümüze ulaşıp, bahsi geçen sitenin künyesini güncellediklerini duyurdu. Sitenin künyesine erişmek için tıklayınız >>>


Yeniden Doğuş Partisi’nde kurultay savaşları hız kesmeden devam ediyor. Künyesiz haber sitelerine bir yenisi daha eklendi. Daha önce Yeni Kıbrıs adıyla sosyal medyada paylaşılan sayfanın Bertan Zaroğlu’na ait olduğu belirlenirken, şimdi de “Haber Kuzey Kıbrıs” adında künyesi bulunmayan bir sitenin YDP ile ilgili yeni bir iddia ortaya attığı belirlendi.

YDP’deki kurultay krizi bitmek bilmiyor. Bu kez de künyesi belli olmayan bir web sitesinden, kurultayla ilgili içinde ses kaydı da bulunan bir haber paylaşıldı. Sitenin ismi, “Haber Kuzey Kıbrıs”.

Önce olaydan bahsedelim. Sitede bugün 14.34’te bir haber çıktı. Habere göre, YDP içinde araştırma yapan şirketin Alihan Pehlivan olduğu belirtiliyor. İddiaya göre, oyunu Erhan Arıklı’ya vereceği belirtilen kişilerin bilgileri Bertan Zaroğlu’na veriliyor ve Zaroğlu da onları arayıp aksi yönde ikna etmeye çalışıyor.

Haberde bir ses kaydının da olduğu gözlemleniyor. Belirtilen ses kaydı, özel hayatın gizliliğine aykırı olabileceği için bu sayfada paylaşılmamıştır.

Şimdi biraz detaylara inelim…

Sitenin künyesi yok. Sitenin, kimin tarafından yönetildiği, iletişim bilgileri, adresi gibi herhangi bir bilgi bulunmuyor. Sitenin bilgilerine bakıldığı zaman, Haber Kuzey Kıbrıs adlı web sitesinin alan adının ilk kez 17 Temmuz 2019’da alındığı gözlemlenebilir.

Bahsi geçen web sitesinin 192.169.165.201 adlı IP adresinden yayın yaptığı tespit edilmiştir. Sitenin bulunduğu IP bloğu üzerinde  başka web sitelerinin bulunduğu da tespit edilebilmektedir. Bu sitelerden bazıları ise şöyle:

Barishaberkibris.com, Bultenkibris.com, Gazioglubaklava.com, Haberkuzeykibris.com, kuzeykibristurkcumhuriyeti.net, kuzeykibristurkcumhuriyeti.org, mediahousecyprus.com, otokuzeykibris.com

Kurumsal tek site olarak: Media House Cyprus

Bahsi geçen web siteleri arasında kurumsal bir yapıya sahip olduğu belirlenen tek web sitesi Media House Cyprus olarak karşımıza çıkmaktadır. Media House Cyprus’un sayfasına bakıldığı zaman, şirketin web sitesi hizmetleri verdiği de tespit edilirken, hazırladıkları diğer web siteleri arasında nehaberkibris.com, kibrishabersitesi.com ve kktchaberler.com adreslerinin bulunduğu da gözlemleniyor.

Web sitesinin künye bilgileri ise mevcuttur. Adresi, Alpay Kelami SkLefkoşa 99010 olarak görülen web sitesinin irtibat numarası ise +90 533 848 44 77 olarak site ziyaretçilerine verilmiştir.

Çalıştıkları kurumlar arasında YDP de var

Media House Cyprus adlı şirketin çalıştığı kurumlara bakıldığı zaman aralarında Yeniden Doğuş Partisi’nin de olduğu gözlemlenebilir.

Reklamı bile var

Bahsi geçen web sitesinde Lefke Avrupa Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi’ne ait reklamlar da bulunuyor. Künyesi dahi olmayan web sitelerine, ülkedeki üniversitelerin neden reklam verdiği ise soru işareti…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık